Łapiszewo ma swoje Akuku

Nowy plac zabaw Akuku od niedzieli 20 września otwarty dla mieszkańców Łapiszewa. Budżet obywatelski dał im szansę zmiany swojej najbliższej okolicy, którą z powodzeniem wykorzystali.

Zabawa i bezpieczeństwo

Tłum rozradowanych dzieciaków z niecierpliwością czekał na otwarcie nowego placu zabaw. Dzieci szturmem wbiegły na plac, nie bacząc na padający deszcz i mokre sprzęty do zabawy. Nowe huśtawki, piramida linowa, zestaw wspinaczkowy to tylko kilka z urządzeń, które od teraz staną się miejscem ich codziennych zabaw .
Już nie będziemy tylko jeździec na rowerach po okolicy – powiedziała dziesięcioletnia Julia – będziemy tu przychodzić po lekcjach bawić się wspólnie z przyjaciółmi. Ten plac jest super. Najbardziej nam się podoba zjazd linowy – dodał jej rówieśnik – Krzyś – i siłownia. Lubię ćwiczyć. Gram też w kosza. Ten plac do gry jest fajny. Będzie można pograć we dwóch albo trzech, albo poćwiczyć rzuty do kosza. Bardzo nam się podoba ten plac zabaw – odpowiedzieli zgodnie jednym chórem uczniowie Zespołu Szkół Publicznych.

Dla dorosłych przewidziano część sportową i wypoczynkową z ławeczkami, ustawionymi przy okalającej plac ścieżce. Rodzice, bawiących się dzieci, mogą skorzystać z urządzeń do ćwiczeń siłowych takich jak: steper, nordic walking, bioderka z motylkiem, czy przyciągacz i wypychacz. Młodzież ma swój kącik, gdzie może w każdej chwili pograć w kosza na specjalnie przygotowanym do tego placu.
Z przyjemnością przyjdę tu poćwiczyć, choćby po to, by się zrelaksować. Dla zdrowia i utrzymania kondycji też kilka ćwiczeń zawsze się przyda – powiedział Robert Karbowski, który od dziecka mieszka na Łąpiszewie. Jestem dumny z mieszkańców mojego osiedla, że wspólnymi siłami udało się nam zmienić to nasze mało atrakcyjne otoczenie.
Mama trzyletniego Elvisa dodała– mieszkam tu niedaleko, ten plac zabaw jest naszą radością. Nie było dotąd takiego miejsca w tym rejonie miasta. Mam teraz gdzie pójść z moim synkiem się pobawić. Będę mogła posiedzieć na ławce spokojna, że Elvis nigdzie nie wyjdzie, żaden pies go nie zaatakuje, gdyż cały plac jest ogrodzony. To dla rodziców jest bardzo ważne.
Plac jest też oświetlony i monitorowany. Koszt inwestycji wyniósł 225 tys. złotych.

Balony, cukierki i smerfy – wielkie otwarcie

Plac zabaw Akuku to wielki sukces mieszkańców Łapiszewa. Ponad 1000 głosów oddanych w głosowaniu na ten projekt postawił go na pierwszym miejscu wśród wszystkich zwycięskich inicjatyw budżetu obywatelskiego 2015 roku. Jego pomysłodawcami są Wojciech Raczyński i Piotr Przybylski. Dziękujemy wszystkim twórcom innych projektów z naszego rejonu, którzy zrezygnowali ze swoich pomysłów na rzecz tego jednego i połączyli siły, by wspólnie zawalczyć o ten plac zabaw – powiedział Piotr Przybylski podczas powitania – to nasze wspólne dzieło i nasze dobro, dbajmy o nie i przestrzegajmy regulaminu, który wywieszony jest na tablicy przed placem. Prezydent miasta Janusz Stankowiak wręczył projektodawcom pamiątkowe dyplomy. Pogratulował i podziękował, podkreślając, że to co widzi tutaj, tę radość i wspólnotę, to tylko potwierdza, że projekt „budżet obywatelski” ma sens. Podziękował też mieszkańcom Łapiszewa za to, że pokazali na czym polega społeczeństwo obywatelskie i jak wiele można osiągnąć jednocząc siły we wspólnym działaniu. Zachęcił do kontynuowania takiej postawy podczas głosowania nad przyszłymi projektami w budżecie obywatelskim. Plac pobłogosławił ksiądz prałat Józef Pick. Zabawa trwała do próżnych godzin popołudniowych. Towarzyszył jej występ zespołu „Fortis”. Malowanie buzi, słodkie szyszki, domowe babeczki, cukierki rozdawane przez Papę Smerfa i Smerfetkę oraz fruwające balony były tylko dodatkiem do zabawy, bo liczyła się przede wszystkim frajda na nowych huśtawkach, bujakach, łamańcach i oczywiście zjeździe linowym, do którego dzieciaki ustawiały się w długą kolejkę.

Było ściernisko, będzie rolkowisko i boisko

Wojciech Raczyński wspomina początki placu: Zaczęło się dwa lata temu. Nikt wtedy nie przypuszczał, że pojawi się idea budżetu obywatelskiego. Zebrała się grupa mieszkańców, która postanowiła działać i zaczęła od porządkowania zieleni wokół boiska. Zdobyliśmy pozwolenie. Wycinaliśmy krzaki. Porządkowaliśmy teren. Dzisiaj mamy tu piękny plac zabaw i szczęśliwe dzieci, które mają swoje miejsce do zabaw.
Mieszkańcy Łapiszewa nie poprzestaną na tym jednym projekcie. W planach jest już kolejny, którym obaj pomysłodawcy „Akuku” pochwalili się podczas powitania, rozwijając wielki baner z pomysłem. Ma to być „Rolkowisko i Boisko”, czyli miejsce, gdzie całe rodziny mogłyby spędzać razem wolny czas. Chcielibyśmy zrobić z tego miejsca kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy – powiedział na koniec Piotr Przybylski. Zapytany, czy pobrał już formularz zgłoszeniowy, odpowiedział – oczywiście. Byłem na spotkaniu informacyjnym w sprawie drugiej edycji budżetu, mam już formularz. Projekt jest gotowy, wystarczy tylko wypełnić dokumenty, opisać, złożyć i zachęcić wszystkich mieszkańców Łapiszewa do głosowania.