„Wierzyczanki 2015” rozdane

Statuetki „Wierzyczanki 2015”- nagrody Prezydenta Miasta w trzech odrębnych kategoriach otrzymali w piątek Wojciech Mokwa, Miejska Biblioteka Publiczna i Galeria Neptun. Laureaci zostali wyłonieni spośród 19 nominowanych do tego wyróżnienia. Honorowe nagrody powędrowały do Gazety Kociewskiej i Starogardzkiego Klubu Sportowego.

29 stycznia 2016 roku w kinie Sokół po raz 17 odbyła się Gala „Wierzyczanki 2015”. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłosili mieszkańcy Starogardu. Nagrody Prezydenta Miasta przyznały Zespoły Nominujące w trzech kategoriach: kultura, gospodarka oraz inicjatywy społeczne. Każdy zespół liczył 13 osób, które reprezentowały różne środowiska związane z daną kategorią.

Kategoria Inicjatywy Społeczne

IMG_1480Wojciech Mokwa został pierwszym laureatem tegorocznej Gali „Wierzyczanki 2015” Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymał w kategorii inicjatywy społeczne. Wybrany został spośród 7 nominowanych – ludzi, którzy swoim społecznym zacięciem i ogromnym zapałałem wciągają innych w barwniejszy i ciekawszy świat, dzieląc się z nimi swoją energią.

– Dziękuję przede wszystkim harcerzom. Bez ich wsparcia, chęci i woli współdziałania nie byłoby mnie tutaj – powiedział. Ta nagroda to nagroda całego zespołu. Nie spodziewałem się wyróżnienia, zwłaszcza w towarzystwie takich osobowości. Bardzo się jednak cieszę, bo ta nagroda jest potwierdzeniem, że harcerstwo w Starogardzie jest dostrzegane, cenione i ważne. Na koniec specjalne podziękowania skierował do dwóch harcmistrzyń, z którymi najdłużej współpracuje – Moniki Michny i Angeliki Siemieńskiej. – To, że mamy wspólną wizję harcerstwa w Starogardzie niewątpliwie przysłużyło się do mojego dzisiejszego sukcesu – zakończył.

Wojciech Mokwa to długoletni komendant Hufca Starogard Gdański, druh i harcmistrz. Mówią o nim „człowiek orkiestra”. Od 34 lat jest instruktorem ZHP. Przez całe swoje życie z wielką pasją oddaje się harcerstwu, zarażając nią dzieci i młodzież. Jego wielkie oddanie i zaangażowanie w życie harcerskiej rodziny przekłada się na pracę drużyn w starogardzkim hufcu. Wychował wielu drużynowych i przybocznych, którzy pod jego przyjaznym i życzliwym okiem ukończyło kursy przewodników i drużynowych. Jego pasją obok harcerstwa są góry, wspinaczka, fotografia, stara motoryzacja, a ostatnio także żagle.

Kategoria Kultura

W kategorii kultura o Nagrodę Prezydenta rywalizowało ośmiu nominowanych – artyści, twórcy i animatorzy kultury, którzy wyróżnili się w 2015 roku swoimi osiągnięciami.
Zwyciężyła Miejska Biblioteka Publiczna im. KS. Bernarda Sychty. W jej imieniu nagrodę odebrał Radosław Spychalski – dyrektor placówki.

IMG_1518 do sieci– Po cichu, gdzieś w głębi serca liczyłem na to wyróżnienie – powiedział Radosław Spychalski, bo pracownicy Biblioteki włożyli naprawdę bardzo dużo wysiłku, aby stała się rozpoznawalną marką na Kociewiu. Cieszę się, że nasze działania zostały dostrzeżone i nagrodzone. Myślę, że dzięki tej nagrodzie pracownicy poczują się wyróżnieni i zmotywowani do dalszej pracy. Biblioteka kojarzy się z cichym miejscem na uboczu, a dziś udowodniliśmy, że może być inaczej, że jest to miejsce, w którym może się wiele dziać.

IMG_1221 do sieciBiblioteka pod dyrekcja Radosława Spychalskiego wprowadziła w Starogardzie program „Karta do Kultury”, która nie tylko otwiera drzwi do świata książek, ale również innych instytucji, gwarantując różnego rodzaju zniżki. Pracownicy starogardzkiej biblioteki założyli funkcjonalny katalog komputerowy książek, poszerzyli zbiory oraz zinformatyzowali system obsługi czytelnika. Co dzień swoimi innowacyjnymi pomysłami zachęcają dzieci i ich rodziców do czytania książek. Powstał Dyskusyjny Kluby Książki dla Dorosłych i Młodzieży, a spotkania autorskie, bardziej zróżnicowane tematycznie, przyciągają coraz większe grono mieszkańców miasta. W Bibliotece pojawiły się książki mówione dla niewidomych i niedowidzących. Seniorzy mogą tu bezpłatnie uczyć się obsługi komputera. Jedną z najciekawszych inicjatyw 2015 roku, której organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna były I Kociewskie Targi Wydawnicze.

Kategoria Gospodarka

IMG_1217 do sieciW ostatniej kategorii – gospodarka, Zespół Nominujący wziął pod lupę cztery przedsiębiorstwa: firmę „LAKMET” Mariusza Kasickiego, firmę „SPUTNIK” Tomasza Pastwy, Galerię Neptun Mariusza Szwarca oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnię Lekarską. Wskazując laureata, oceniający starali się wybrać przedsiębiorstwo, które wniosło największy wkład w rozwój lokalnego biznesu. Oceniano postawę proinwestycyjną i konkretne dokonania na rynku w zakresie konkurencyjności i innowacyjności przedsięwzięć 2015 roku. Nagrodę Prezydenta „Wierzyczankę 2015” otrzymała Galeria Neptun.
To właśnie jej właściciele, zdaniem Nominujących, zrealizowali najśmielszy projekt 2015 roku. Całkowita powierzchnia tego dwukondygnacyjnego budynku handlowego sięga 54 tys. m. kw., z czego największą część zajmuje 150 lokali handlowo-usługowych. To jedyny tego typu projekt w Starogardzie Gdańskim i największa inwestycja w mieście – napisali w uzasadnieniu. Galeria otrzymała również dyplom „Inwestor przyjazny środowisku” od Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego, gdyż cały obiekt wybudowany został w technologii przyjaznej środowisku. Nagrodę odebrali Mariusz Szwarc i Tomasz Pastwa- właściciele galerii.

IMG_1544 do sieci– Traktuję tę nagrodę jako podziękowanie mieszkańców miasta za moją 25 letnią pracę i 17 letnią pracę mojego wspólnika Tomasza Pastwy – powiedział Mariusz Szwarc. Współpracuję z Tomaszem od 8 lat i przyznam się, że ani razu się nie pokłóciliśmy. Galeria Neptun to efekt tysięcy godzin ciężkiej pracy i nieustannych negocjacji. Cieszy nas przede wszystkim myśl, że Galeria się mieszkańcom podoba i jest chętnie odwiedzana. Tomasz Pastwa podziękował też wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do tego sukcesu oraz rodzinom za wsparcie i wyrozumiałość. Na zakończenie zaprosił wszystkich na zakupy.

Nagrody honorowe

Ponadto Prezydent przyznał również dwie nagrody honorowe : Gazecie Kociewskiej, która w 2015 roku obchodziła jubileuszu 25-lecia istnienia na rynku wydawniczym oraz
Starogardzkiemu Klubowi Sportowemu z okazji jubileuszu 90- lecia działalności.

IMG_1567 do sieci

W imieniu Gazety Kociewskiej nagrodę odebrała Anna Czyżewska – redaktor naczelna. Podziękowała prezentowi miasta za wyróżnienie, wydawcy Czesławowi Czyżewskiemu za inspiracje, współpracownikom za ciężką codzienną pracę oraz wszystkim czytelniom gazety za wierność.
– Z Gazetą Kociewską jest trochę jak z dzieckiem – powiedziała redaktor, czasem bawi, czasem irytuje, czasem podnosi ciśnienie, ale wielu nie można bez niej żyć. Zapewniamy, że tak będzie cały czas – zakończyła.

IMG_1576

Z kolei w imieniu Starogardzkiego Klubu Sportowego najstarszego i najbardziej zasłużonego z klubów i stowarzyszeń sportowych na Pomorzu nagrodę odebrał prezes Jarosław Sarzało i wiceprezes Zbigniew Olszewski. Klub powstał w 1926 roku – sześć lat po tym, jak Pomorze Gdańskie wróciło do odrodzonej Polski. Praktycznie od początku SKS jest klubem wielosekcyjnym. Obecnie obiecującym projektem, który realizuje, jest program szkolenia młodzieży „Z tradycją w przyszłość”, w który włączyły się dwa kluby oraz dwa samorządy – Starogard Gdański i Pelplin.

– SKS to przede wszystkim ludzie sportu – powiedział Jarosław Sarzało. Doskonali zawodnicy, trenerzy i działacze, dzięki którym Klub przetrwał prawie dekadę. Właśnie im wszystkim dedykuję tę nagrodę i mam nadzieje, że za 10 lat spotkamy się na stuleciu Klubu – zakończył.

Gala z klasą

Gala „Wierzyczanki 2015” odbyła się w bardzo odświętnym nastroju. Poprowadził ją znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Sławomir Siezieniewski. Na samym początku goście wysłuchali hejnału Starogardu Gdańskiego w wykonaniu trzech muzyków Miejskiej Orkiestry Dętej. Nie zabrakło też części artystycznej. Uroczystość wręczenia nagród uświetnili swoimi występami zwyciężczyni XXIII Nocy Bardów – Elwira Pączek z zespołem muzycznym Canto oraz znany i ceniony aktor Wiktor Zborowski, który nie tylko dostarczył widzom wielu artystycznych wrażeń, ale też dobrej zabawy.