W Starogardzie będzie można kupić węgiel w preferencyjnej cenie

3 listopada Gmina Miejska Starogard Gdański obwieściła w Biuletynie Informacji Publicznej informację o zamiarze zakupu węgla w preferencyjnej cenie. Jego dystrybucją zajmą się trzy składy węglowe, działające na terenie miasta. Najprawdopodobniej zostanie ona uruchomiona w połowie listopada, natychmiast po podpisaniu umowy z PGE Paliwa i dostarczeniu surowca.

O tym, że Gmina Miejska Starogard Gdański przygotowuje się do zakupu i sprzedaży węgla w preferencyjnej cenie, Prezydent Miasta informował już wcześniej. Czekał tylko na podjęcie stosownej Ustawy, która miała określić warunki tego zakupu. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe weszła w życie w czwartek 3 listopada br.. Tego samego dnia Gmina Miejska Starogard Gdański zamieściła w Biuletynie Informacji Publicznej obwieszczenie o zamiarze zakupu węgla w preferencyjnej cenie. To oznacza, że mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic mogą liczyć na zakup węgla w cenie do 2 tys. zł. Warunkiem takiego zakupu jest posiadanie przez właściciela gospodarstwa domowego zaświadczenia o przyznaniu mu dodatku węglowego. Zaświadczenie wystawia wójt, burmistrz lub prezydent. Przy czym jedno gospodarstwo domowe uprawnione jest do zakupu w preferencyjnej cenie max. 1500 kg do 31 grudnia 2022 r. oraz 1500 kg od 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Prezydenta Starogardu, przez ostatni tydzień pracownicy Urzędu zrobili wstępne rozeznanie wśród mieszkańców – ile potrzebują węgla i jakiego asortymentu. Z zebranych informacji wynika, że Miasto planuje zakup ok. 1000 ton węgla w dwóch asortymentach: ok. 350 ton eko groszku i ok. 650 ton orzechu.

Władze miasta podjęły już starania w celu jak najszybszego zawarcia umowy na zakup węgla z PGE Paliwa. Jego dystrybucją zajmą się trzy składy węglowe działające na terenie miasta. Nastąpi to natychmiast po zawarciu umowy z PGE i dostarczeniu surowca na składy. Najprawdopodobniej zakupy będzie można robić już około 14 listopada.

O szczegółach dotyczących dystrybucji będziemy na bieżąco informować na stronie miasta i w mediach społecznościowych.