Szkolenie pracowników medycznych

23 listopada na zaproszenie prezydenta Janusza Stankowiaka w Urzędzie Miasta odbyło się szkolenie pracowników ochrony zdrowia z zakresu rozpoznawania zespołu dziecka maltretowanego. Wzięło w nim udział ponad 70 osób.

Organizatorem była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która zorganizowała spotkanie w ramach realizowanego dla Gminy Miejskiej Starogard Gdański zadania publicznego pn. „Centrum Pomocy Dzieciom”.

Uczestnikami byli pracownicy z Przychodni Lekarskiej przy ulicy Hallera, Centrum Medycznego POLMED, Zakładu Opieki Zdrowotnej Medpharma, przychodni Medyk, Kociewskiego Centrum Zdrowia a także Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie.

Przemoc w rodzinie dotyka wielu osób w naszym mieście, świadczą o tym statystyki prowadzone przez Komendę Powiatową Policji, zespół interdyscyplinarny oraz organizacje pozarządowe. Statystyki są niedoszacowane, bo nie wszystkie sprawy są zidentyfikowane i zgłoszone. Szkolenie miało na celu podniesienie świadomości i wiedzy wśród różnych specjalistów, mających kontakt z dziećmi i ich rodzicami.

– Myślę, że jest to historyczne wydarzenie w naszym mieście, bo jeszcze nigdy tylu pracowników ochrony zdrowia, przedstawicieli lekarzy, pielęgniarek i położnych nie spotkało się w jednym miejscu aby porozmawiać o bardzo ważnym temacie jakim jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem a konkretnie jak rozpoznać krzywdzenie dziecka z perspektywy pracownika ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że ten czas będzie dla państwa inspiracją którą wykorzystacie w codziennej pracy na rzecz ochrony naszych najmłodszych mieszkańców – powiedziała Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim.

 – Jest to dla nas bardzo ważny temat i cieszę się że mogliśmy państwa na to szkolenie zaprosić.   Mam nadzieję, że dzięki niemu będziecie wiedzieli jak w odpowiedni sposób zareagować i  pomóc dzieciom pokrzywdzonym w tych trudnych sytuacjach – dodał wiceprezydent Maciej Kalinowski.

Program szkolenia

Na spotkaniu poruszono między innymi takie zagadnienia jak rozpoznawanie czynników ryzyka krzywdzenia dzieci, objawy zespołu dziecka maltretowanego, czy też informacje na temat prawnego obowiązku zgłaszania podejrzenia przemocy przez pracowników ochrony zdrowia.
Szkolenie poprowadzili rekomendowani przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku, dr Mateusz Lammek, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prokurator Agnieszka Gorczyńska z Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa.

Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Maciej Kalinowski oraz Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim.