Święto osób niewidomych i niedowidzących

Doświadczają życia innymi zmysłami. Pragną żyć i być traktowani jak inni. Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych i niedowidzących. Z tej okazji 8 października członkowie Koła Powiatowego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim spotkali się w Galerii Smaków.

Na uroczystość z okazji Dnia Białej Laski przyszło ponad 60 członków Koła Powiatowego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim wraz ze swoimi opiekunami i przewodnikami. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście, m.in. Ewa Życzyńska, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych; Ewa Redzimska, prezes Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych oraz Małgorzata Szweda, przedstawicielka starogardzkiej Policji. Wspólnie uczcili święto ludzi niewidomych i niedowidzących, którzy w Dniu Białej Laski w sposób szczególny przypominają zdrowej części społeczeństwa, że są takimi samymi obywatelami kraju i świata jak wszyscy inni. Spotkanie było okazją do życzeń i podsumowań.


Prezes Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych Ewa Redzimska

– Życzę nam, aby nigdy nie zabrakło w nas poczucia humoru oraz zdrowia. Cieszę się z tego spotkania. Niestety to spotkanie z Wami jest dla mnie ostatnim, czas już odpocząć. Zawszę będę o Was pamiętać i miło wspominać te 16 wspólnie spędzonych lat. Dziękuję za życzliwość i  przychylność – powiedziała prezes Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych Ewa Redzimska

Pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Ewa Życzyńska oraz prezes Koła Powiatowego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim Joanna Grabowska.

Życzenia w imieniu Prezydenta Miasta złożyła Ewa Życzyńska. – Dziękuję Ewie Redzimskiej za zaproszenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski chciałbym życzyć wszystkim Państwu siły, wytrwałości i wszystkiego, co najlepsze. Mam nadzieję, że w naszym mieście żyje się Wam coraz lepiej.

  Mł. asp.  Małgorzata Szweda

Małgorzata Szweda z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa. Poruszone zostały tematy oszustw, które często dokonywane są na osobach starszych, czyli metody „na policjanta” i „wnuczka”. Przedstawione zostały przykłady oszustw z naszego regionu oraz poinstruowano jak zachować się w sytuacji, gdy poddani zostaniemy próbie wyłudzenia. 

Spotkanie osób niewidomych i niedowidzących w Galerii Smaków uświetnił występ duetu muzycznego Edmund & Irena, a po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej wszyscy zaproszeni zostali na obiad.