Prawie 6 km w niespełna 17 minut

36. Bieg Szpęgawski z AQ Wiring System zakończył się wielkim sukcesem. Pogoda dopisała, podobnie jak forma i humory. 7 kwietnia br. trasę 5,8 km pokonało ponad 600 biegaczy. Najszybciej z czasem 16:57 na metę wbiegł Patryk Błaszczyk z Ustki. Wśród pań zwyciężyła Ewelina Paprocka z Luzina z czasem 19:57.

Niedzielny poranek, 7 kwietnia przywitał wszystkich biegaczy pięknym słońcem. Po raz 36 zawodnicy stanęli do biegu, aby uczcić pamięć pomordowanych w Lesie Szpęgawskim podczas II wojny światowej. Tuż przed startem złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych i oddali hołd bestialsko zabitym przez niemieckich okupantów. Punktualnie o godz. 12.00 z szóstego kilometra od Starogardu na trasie nr 22 z Tczewa w kierunku Chojnic wystartowało ponad 600 biegaczy. Bieg zakończył się na Stadionie im. Kazimierza Deyny.

Przedstawiciele władz miasta, sponsorów i sportowców złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.

Od startu wyraźne tempo narzucił Piotr Dubiel z Gniszewa, który ostatecznie zakończył bieg na dwudziestej piątej pozycji. Już na pierwszym kilometrze wyprzedzili go Dmytro Musiiatchenko, Oleksii Obukhovskyi, Mateusz Niemczyk i Patryk Błaszczyk. O rozstrzygnięciu biegu zadecydował podbieg na 5 kilometrze trasy. To próba dla każdego biegacza. Bezkonkurencyjny okazał się Patryk Błaszczyk z Ustki, który z przewagą 14 sekund nad Dmytro Musiiatchenko i 18 sekund nad Oleksii Obukhowskyi jako pierwszy przekroczył linię mety z czasem 16:57. Starogardzianin Mateusz Niemczyk zajął czwarte miejsce tracąc do zwycięzcy 35 sekund. Piąty zameldował się Sebastian Szymański z Szprudowa, a szósty Tomasz Rudnik z Pszczółek.

Patryk Błaszczyk na ostatnim kilometrze już na wyraźnym prowadzeniu.

– Chociaż biegam zawodowo od 11 lat, to mój pierwszy start w Biegu Szpęgawskim. Zawsze coś stawało mi na przeszkodzie. Tym bardziej cieszę się, że mogłem w tym roku wystartować, no i wygrać. To świetna trasa. Można biec naprawdę szybko. Dla mnie doskonały sprawdzian formy przed Mistrzostwami Polski Seniorów na 10 km i Wojskowymi Mistrzostwami w przełajach – powiedział zwycięzca 36.Biegu Szpęgawskiego

Wśród pań od początku faworytką była mieszkanka Luzina – Ewelina Paprocka. Bieg zakończyła z czasem 19:57, poprawiając swój zeszłoroczny wynik o 50 sekund. Po starcie zwierzyła się, że mimo bycia w trakcie dość intensywnego treningu, biegło się jej fantastycznie. – Trochę odczułam ten bieg, ale jestem bardzo zadowolona z wyniku – powiedziała.

Ewelina Paprocka z Luzina była pierwszą kobietą na mecie.

Drugie miejsce wśród pań wywalczyła Monika Dubiella z Lubichowa (21:09), a na trzecim uplasowała się Mariola Studzińska z Olsztyna (21:12). Najszybszą starogardzianką była Weronika Wójcik-Wicka. Na metę wbiegła jako piąta z czasem 22:30. O 7 sekund wyprzedziła ją Małgorzata Tuwalska, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Miejsce szóste zajęła Zuzanna Głombiowska z Gdyni.

Na mecie nie zabrakło Stanisława Niwińskiego z Gdańska, który od lat jest najstarszym uczestnikiem imprezy. Tylko 73 lata dzieliło go od najmłodszego biegacza – dwunastoletniego Jana Delewskiego z Pelplina.

Finiszerów na mecie witała orkiestra dęta. Każdy obdarowany został fantastycznym pamiątkowym medalem. Niektórzy mieli przyjemność odbierać go z rąk ambasadorki Biegu, brązowej medalistki olimpijskiej z Rio De Janeiro – Oktawii Nowackiej.

Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pamiątkowe medale. Wręczała je m.in. ambasadorka Biegu – Oktawia Nowacka

– Niezwykle miłe jest to, kiedy ludzie się cieszą, gdy wręczam im medale. Radością jest dla mnie widok tylu osób, które chcą się ruszać i kochają sport. Zarówno miasto, jak i ten bieg są bliskie mojemu serca. Sama nie raz brałam w nim udział. Dzisiaj naszą rodzinę reprezentowali rodzice i mój brat. Jestem z nich bardzo dumna – powiedziała Oktawia Nowacka.

Zwycięzcy do szóstego miejsca otrzymali nagrody pieniężne o wartości od 1000 zł za I m-ce, do 200 zł za miejsca VI. Ponadto trójka najszybszych Polek i Polaków dostała premie finansowe po 300 zł, 200zł i 100 zł. Nie zabrakło też nagród rzeczowych w postaci bonów prezentowych ufundowanych przez sponsora tytularnego – firmę AQ Wiring System, która zaangażowała się w bieg nie tylko finansowo, ale również sportowo, wystawiając 14 osobową drużynę zakładową.

Drużyna biegaczy z firmy AQ Wiring System STG – głównego sponsora 36.Biegu Szpęgawskiego

Główny Bieg poprzedziły starty dzieci i młodzieży. Od lat patronuje im firma Ola Kaliska. We wszystkich biegach towarzyszących wystartowało blisko 650 młodych biegaczy. Na mecie czekały na nich upominki. Po biegach zawodnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce i posilić się po wyczerpującym biegu.

Ponad 650 dzieci ze szkół podstawowych uczestniczyło w biegach towarzyszących

Zawodom towarzyszyła sportowa atmosfera. Pogoda dopisała podobnie jak humory i forma. Zawodnicy byli witani na mecie okrzykami i brawami. Dla wielu była to ważna próba sił. Mimo ogromnego zmęczenia przyjmowali pamiątkowe medale z szerokimi uśmiechami.

Marzena Klein – dyrektor OSiR ( pierwsza z prawej) w towarzystwie uczestników Biegu z Francji – Joanny i Olivera

– Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę, by 36.Bieg Szpęgawski zakończył się sukcesem – powiedziała Marzena Klein – dyrektor OSiR. – Bieg ma kontekst historyczny, ale jest też imprezą, która integruje mieszkańców. Staramy się, aby miała charakter pikniku, w której uczestniczyć mogą całe rodziny. Bieg Szpęgawski to także promocja naszego miasta- Starogardu Gdańskiego. Z roku na rok jest coraz bardziej popularny w środowisku biegaczy całej Polski, ale również za granicą. W tym roku gościliśmy parę z Francji. Dla nas organizatorów potwierdzeniem tego, że to co robimy ma sens, są liczne słowa uznania i podziękowania zadowolonych uczestników. Dziękujemy serdecznie wszystkim Sponsorom i Partnerom, partnerom medialnym, oraz jednostkom i placówkom, które zaangażowały się w organizację 36. Biegu Szpęgawskiego – dodaje Dyrektor OSiR.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Sportu i Rekreacji. Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie https://osir.com.pl

36. Bieg Szpęgawski z AQ: Klasyfikacja generalna / FOTO kat. open i wiekowe / kat. dodatkowe / biegi towarzyszące – 15-tki / losowanie nagród gł. / losowanie nagród biegi towarzyszące

fot. Magdalena Dalecka