Muzeum i Biblioteki znów otwarte

Urząd Miasta po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną zadecydował o otwarciu Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejskich Bibliotek Publicznych z dniem 6 maja.

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że otwarcie bibliotek, muzeów i obiektów kultury może się odbyć 4 maja.  W Starogardzie Gdańskim dniem otwarcia Muzeum oraz Bibliotek Miejskich będzie 6 maja. Jednak dojdzie do tego pod pewnymi warunkami.

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, otwieranie muzeów i galerii powinno przebiegać w trzech fazach, a dopiero ostatnia obejmować ma udostępnianie zbiorów zwiedzającym. Wcześniej placówki powinny m.in. wyposażyć miejsca kontaktu z publicznością (m.in. kasy) w dodatkowe zabezpieczenia, w tym plastikowe przegrody; przeorganizować pracę tak, by pracownicy zachowywali dystans i mogli pracować w systemie zmianowym, dokonać przeglądu i serwisu systemów wentylacyjnych.

Rząd nie odwołał obowiązującego zakazu zgromadzeń. Oznacza to, że muzea, galerie i biblioteki nadal nie będą mogły organizować spotkań, wernisaży ani innych imprez.

Nadal zamknięte pozostaną m.in. teatry, kina, filharmonie czy sale koncertowe.