Kajakiem po Wierzycy

Kajakowy Piknik nad Wierzycą, który odbył się 3 września w Grodzisku Owidz, był podsumowaniem wspólnego projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia”. Brały w nim udział cztery gminy: Miasto Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański, Miasto i Gmina Pelplin oraz Miasto Gniew.

Efektem projektu jest nowa infrastruktura kajakowa składająca się z 16 obiektów za kwotę pond 5 milionów złotych. Oprócz tego całość rzeki została wyposażona w specjalny system oznakowania wodnego i drogowego. To wszystko sprawia, że jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych na Pomorzu, jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów odwiedzających Kociewie.

Na uroczystości nie zabrakło włodarzy miast i gmin biorących udział w projekcie oraz osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Obecni byli: Senator Ryszard Świlski, Rafał Wasil Kierownik Przedsięwzięcia Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego, wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel, wicestarosta tczewski Andrzej Flisik, prezydent miasta Starogard Janusz Stankowiak, zastępcy prezydenta miasta Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, wójt gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek, burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła oraz burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki.

Okazuje się że rzeka łączy ludzi. Chciałbym serdecznie podziękować Zarządowi Województwa Pomorskiego, który zdecydował się aby z takim projektem wystąpić do naszych gmin. Mam nadzieję, że to dopiero początek i w przyszłości pojawią się kolejne projekty, które będą mogły tą infrastrukturę poprawiać. Mogę zapewnić, że miasto Starogard chce do turystyki wodnej powrócić i tworzyć wiele ciekawych miejsc na terenie miasta Starogard Gdański na bazie naszej rzeki Wierzyca – powiedział Prezydent Janusz Stankowiak.

Uczestnicy kajakowego pikniku mogli skorzystać z mini wypraw kajakowych po zakolu Wierzycy, pobiesiadować przy ognisku czy skosztować poczęstunku, który serwowała Karczma Słowiańska na Podgrodziu. Obejrzeć można było wystawę „Turystyka kajakowa wczoraj i dziś”. Na najmłodszych czekał wielki dmuchaniec, festiwal baniek mydlanych, balonowe zoo, warsztaty zumby oraz salsation. Zorganizowano konkursy z nagrodami. Na scenie popołudnie umiliła grupa szantowa Zrefowani.

Całość projektu wpisuje się w przedsięwzięcie realizowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego pod nazwą „Pomorskie Szlaki Kajakowe”.