Obrazy Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej i 60 innych prac z okresu Młodej Polski (1890-1914) będzie można zobaczyć w Starogardzkim Centrum Kultury, w Galerii „A”. Wystawa będzie czynna od piątku 23 października do 8 grudnia br. Zbiory pochodzą z Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Obrazy, grafiki i rzeźby powstawały w okresie od 1880 roku do niemal połowy XX wieku. Ekspozycja ukazuje nie tylko wiele artystycznych aspektów, które rozgrywały się na przełomie wieków. Zapowiada też finał wielu artystycznych zmagań jednocześnie otwierając kolejny temat – formalnych poszukiwań w sztuce Polski odrodzonej. Zbiór prezentuje przede wszystkim wpływy Młodej Polski, sięgające daleko w głąb XX wieku oraz artystów jako epigonów stylistyki przełomu wieków w sztuce polskiej.
Każdy z eksponowanych dzieł zawiera, oprócz widocznych od razu walorów formalnych, ujawniających się w kompozycji, barwie i fakturze, szersze znaczenie. Wskazuje bowiem na zagadnienia, które były istotne dla osób żyjących w czasie powstania prac i to nie tylko w indywidualnym aspekcie, a zdecydowanie szerszym – ogólnospołecznym. Zatem każdy obraz, grafika czy rzeźba stał się znakiem czasu, a także miejsca, w którym te dzieła powstały. Wiele prac to dzieła wybitne. Do takich należą m.in. „Topole” Jana Stanisławskiego, „Portret lalki” Olgi Boznańskiej, „Portret Feliksa Jasieńskiego” Jacka Malczewskiego,„Przed burzą wieczorem” Fryderyka Pautscha, „Anastazja” Witolda Wojtkiewicza, „Portret mężczyzny” Leona Wyczółkowskiego czy „Dziewczynka” Stanisława Wyspiańskiego.
Podczas wernisażu 23 października goście będą mieli okazję przenieść się do czasów z przełomu XIX i XX wieku i zasiąść do wspólnej biesiady w Karczmie „Młoda Polska” – która zostanie stworzona specjalnie na tę okazję. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00
Zapraszamy!