Starogardzki Zarząd Terenowy Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych 10 stycznia 2018 r. zakończył swoją działalność. Tego samego dnia przekazał swój sztandar Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Niełatwo jest kończyć coś, w co było się bardzo zaangażowanym i co lubiło się robić. Czasem jednak trzeba. Przybyłych na uroczystość przekazania sztandaru Zarządu Terenowego Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych przywitał dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim Andrzej Błażyński.
– Niezwykle miło jest mi przywitać Państwa w budynku Ratusza Staromiejskiego. Bardzo się cieszę, że sztandar, który tak długo Wam towarzyszył oddajecie akurat w nasze ręce. Zapewniam, że to dobra decyzja. Gdyby była taka potrzeba, będzie do Państwa dyspozycji. Dla mnie jest on szczególnie istotny z punktu widzenia historii – powiedział Andrzej Błażyński.
– Sztandar, który dzisiaj przekazujecie Państwo do muzeum jest widomym znakiem Waszej działalności na naszym terenie. Przypomina o trudnym losie żołnierzy batalionów budowlanych w latach 1949-1959. Mnie osobiście bardzo cieszy to, że kiedy zaglądam na stronę internetową związku ogólnopolskiego, to widzę sztandar z napisem Starogard Gdański – mówił Sekretarz Miasta Zbigniew Toporowski.
– Dzisiaj żegnamy się ze sztandarem, który był z nami przez 14 lat. Towarzyszył nam podczas różnych uroczystości, świąt państwowych i kościelnych. Nie jest nam łatwo kończyć działalność. Zmuszeni jesteśmy do tego ze względów czysto biologicznych. Większość z nas dobiega 90-tki. Po prostu nie starcza nam już sił na aktywne działanie w związku – stwierdził prezes Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych Zbigniew Dworek.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz przedstawiciele władz związku oficjalnie podpisali akt przekazania sztandaru.
Fot. Małgorzata Rogala