43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dokładnie 43 lata temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Jednym z powodów jego ogłoszenia była obawa reżimu komunistycznego przed utratą władzy, a także coraz większy wpływ Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na życie społeczne kraju.

W geście pamięci Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, a także władze gminy i powiatu delegacje najważniejszych instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem Poświęconym Ofiarom Systemu Komunistycznego przy Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Delegacja władz miasta podczas uroczystości

W imieniu Prezydenta Miasta przemówienie okolicznościowe wygłosił harcmistrz Wojciech Mokwa.

– Najnowsza historia III Rzeczypospolitej, rozpoczęta 35 lat temu znamiennymi wydarzeniami upadku komunistycznego państwa powojennego, zasadniczymi przemianami systemowymi, przywróceniem samorządu terytorialnego, zawdzięcza swój rodowód oddolnym inicjatywom obywatelskim. Znalazły one swój wyraz w różnorodnych działaniach opartych na niezgodzie wobec powojennego systemu zniewolenia ideologicznego, na sprzeciwie wobec jego organów i struktur władzy. Nasze pokolenie pamięta te zdecydowane w treści i formie usiłowania opozycji antykomunistycznej, zmierzające do „ucywilizowania” panującego systemu, do wyswobodzenia narodu spod znienawidzonej dominacji ówczesnej władzy inspirowanej politycznie z Kremla. Nade wszystko upomniała się o godność ludzką, niszczoną przez system z natury swojej daleki od poszanowania człowieka w jego prawach i konstytucyjnych gwarancjach – mówił harcmistrz Wojciech Mokwa.

– Bolesnym ciosem wymierzonym przez ówczesną władzę polskiemu narodowi okazał się ten nocny akt zamachu na społeczeństwo przed 43 laty. Wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku na obszarze całego kraju, jako akt uchwalony niejednomyślnie przez Radę Państwa na wniosek niekonstytucyjnego organu, jakim była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego – podkreślił Wojciech Mokwa.

Pamięć ofiar stanu wojennego upamiętnili także obecni na uroczystości starogardzcy harcerze.
Pamięć ofiar stanu wojennego upamiętnili także obecni na uroczystości starogardzcy harcerze.

Ks. Dariusz Nenca, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny odmówił modlitwę za pokrzywdzonych w tym trudnym dla Polski czasie. Po uroczystości wszyscy udali się do kościoła pw. św. Mateusza, gdzie odprawiona została msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.

Fot. Małgorzata Rogala