Projekt (Nie)widzialni, realizowany jest od roku przez Fundację Stwardnienie Rozsiane.info i odnosi się do niewidocznych niepełnosprawności oraz niewidocznych objawów chorób.
Szacuje się, że w Polsce mieszka nawet 7 milionów osób z niepełnosprawnościami z czego 80% to niepełnosprawności niewidoczne. Zalicza się do nich choroby przewlekłe takie jak np. stwardnienie rozsiane czy cukrzyca.
Projekt, który realizuje Fundacja promuje postawy równościowe i tolerancyjne w kontekście niewidocznych niepełnosprawności oraz przeciwdziała dyskryminacji.
Zaplanowane działania Fundacji obejmują warsztaty stacjonarne dla pracowników urzędu i jednostek podległych w których uczestnicy będą mogli nauczyć się czym są niewidoczne niepełnosprawności, z jakimi mitami się wiążą i jak wspierać osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
Osoby chore, pomimo przeszkód jakie stawia przed nimi gorszy stan zdrowia starają się żyć aktywnie, pracować, realizować codzienne obowiązki. Nie zawsze jednak są w stanie to robić bez wysiłku. Musimy pamiętać, że niektóre zachowania nie muszą być powodem złego wychowania, tylko poważnych problemów ze zdrowiem – podkreślają pomysłodawcy projektu.
Umowę na realizację zadania w kwocie 2400 złotych podpisał prezydent miasta Janusz Stankowiak z prezesem fundacji Moniką Ładą.
Zdjęcie główne: Fb Niewidzialni.org.pl