Starogardzka „Strzelnica” (dawniej Schützenhaus)
To zabytkowy obiekt, ulokowany w malowniczym miejscu na wjeździe do Starogardu Gdańskiego od strony Tczewa, zwanym dawniej żwirówką tczewską. Teren wokół budynku od 1847 roku dzierżawiony był (później wykupiony) przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie – jedno z najstarszych w Polsce, istniejące od 1351 roku. Bractwo w latach 1889 – 1892 wybudowało okazałą siedzibę i zagospodarowało teren. Do 1939 roku właścicielem terenu wraz z obiektem pozostawało Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
Przebudowa obiektu starogardzkiej Strzelnicy
W 1949 roku nieruchomość przeszła we władanie władz komunistycznych. Budynek „Strzelnicy” przez wiele lat pełnił różne funkcje, aż do roku 2018, kiedy siedmiu fundatorów inwestycji, należących do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, zawiązało spółkę „Strzelnica” sp. z o.o. i wspólnymi siłami przywróciło mu dawne przeznaczenie i świetność.
Starogardzka Strzelnica po remoncie
Przed wojną gospodarzami „Strzelnicy” byli: Richard Negendank, Julius Specht. Po wojnie PSS „Społem”, Jerzy Weyer i Mieczysław Rosani. Na chwilę obecną właścicielami terenu wokół budynku „Strzelnicy” o powierzchni ok. 4ha oraz obiektu jest spółka „Strzelnica” sp. z.o.o. oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
Budynek „Strzelnicy” został zbudowany z czerwonej cegły w stylu pruskiego neogotyku. Po remoncie obiekt został powiększony, ale zachowano wszystkie historyczne elementy, m.in. ceglaną elewację, wieżyczkę, czy zabytkowy sufit w sali balowej a także odrestaurowany żyrandol. W budynku ulokowane są restauracja, bar i sala balowa ze sceną, a w części dobudowanej znajduje się hotel, który oferuje gościom trzynaście pokoi z łazienkami.
Strzelnica posiada do dyspozycji gości przestronne, klimatyzowane 3 sale konferencyjne. Każda wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu.
Przeznaczenie sal:
Sala bracka dla 35 osób.
Sala św. Katarzyny dla 25 osób.
Sala Królewska dla 120 osób.
Do budynku prowadzi nowa droga, a okalają go zieleńce i parkingi dla gości. Na skarpie wybudowano niewielką scenę z myślą o planowanych uroczystościach nie tylko Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, którego siedziba wraz z ekspozycją historyczną mieści się w części parterowej starszej części budynku. Kurkowe Bractwo strzeleckie na opisywanym terenie posiada certyfikowaną strzelnicę sportową do oddawania strzałów z broni pneumatycznej, pistoletów, karabinów i strzelb. Długość torów strzeleckich wynosi od 10 do 100 metrów.
Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: