Żywe lekcje historii z Kurkowym Bractwem Strzeleckim

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim powstało w 1351 r. Ma bogatą tradycję, którą 20 i 21 kwietnia poznawali uczniowie starogardzkich szkół.

Stowarzyszenie Kurkowe Bractwo Strzeleckie wspólnie z Muzeum Ziemi Kociewskiej otworzyło w swojej siedzibie salę wystawienniczą, gdzie obejrzeć można eksponaty, pamiątki, czy stroje związane z historią braci kurkowych w naszym mieście.

W kwietniu odwiedzili ją uczniowie podstawówek. O bractwie opowiedzieli im członek Stowarzyszenia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Jarosław Czyżewski i kustosz muzeum Zbigniew Potocki.

– Bractwo Kurkowe w Starogardzie jest jednym z najstarszych na Pomorzu. Chcemy przekazać wiedzę o nim młodym mieszkańcom miasta. Te lekcje mogą być dla nich wartościowe. Widzimy, że eksponaty, zwłaszcza kontusze bardzo interesują uczniów – powiedział Jarosław Czyżewski.

Wyjątkowe lekcje w Strzelnicy prowadzili Jarosław Czyżewski z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Zbigniew Potocki z Muzeum Ziemi Kociewskiej.

– Lekcje dla młodzieży na pewno pomogą rozpropagować historię braci kurkowych, którzy odegrali dla Starogardu bardzo ważną rolę. Uczniowie starogardzkich szkół często widzą przedstawicieli naszego bractwa podczas różnego rodzaju imprez, ale nie wiedzą dlaczego są akurat tak ubrani i z czym związane są tradycje, które przypominają. Chcemy im tę wiedzę przybliżyć w jak najbardziej przystępny i ciekawy sposób – dodał kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniew Potocki.

Lekcje w Strzelnicy to nie była znana wszystkim ze szkolnych ławek historia. Dzieci mogły zwiedzić wystawę, a także postrzelać, co sprawiło im największą frajdę.

Fot. Grzegorz Szynkowski