Przez cztery dni szkolili się w zakresie nowych przepisów dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej. Naczelnicy, pełnomocnicy, zarząd Urzędu Miasta oraz dyrektorzy podległych mu jednostek. Firma Safety Project zaproponowała naukę łączac teorię z praktyką. Uczetsnicysprawdzili swoją wiedzę i zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskie jako pierwszy samorząd w Polsce zorganizował certyfikowane szkolenie poświęcone ochronie ludności i obronie cywilnej dla swoich pracowników. Przez cztery dni w dwóch grupach kadra kierownicza Urzędu oraz dyrektorzy podległych mu jednostek pogłębiali swoją wiedzę na temat zachowań w sytuacjach kryzysowych lub stanu zagrożenia.
Esperci z doświadczeniem

Część teoretyczną poprowadził prezes firmy Safety Project Sp. z o.o. mjr rez. dr hab. inż. Jarosław Stelmach – ekspert, badacz, trener i popularyzator bezpieczeństwa. Twórca marki Safety Project. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place. Ekspert RCB. Doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie w obszarze antyterroryzmu oraz bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej państwa. Autor kilkudziesięciu monografii i artykułów naukowych z tego zakresu. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak teoria wygląda w praktyce pokazał mł. insp w st. sp. mgr Jacek Gałuszka. Ekspert w obszarze zarządzania kryzysowego, dowodzenia akcjami i operacjami policyjnymi oraz bezpieczeństwa imprez masowych. Pomysłodawca i organizator pierwszego ogólnopolskiego konkursu dla służby dyżurnej „Komendanci po godzinach”. Wykładowca w WSPol w Szczytnie w charakterze nauczyciela stowarzyszonego. Wykładowca na WSH we Wrocławiu na kierunku bezpieczeństwo oraz Ośrodka szkoleniowego „Zawód i Praca” we Wrocławiu dla pracowników służby ochrony. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Teoria połaczona z praktyką
— Bardzo dużo nowych zadań czeka samorządy w związku z wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy. Oczywiście w naszym Urzędzie wiele z tych procedur jest już opracowanych i funkcjonuje. Mamy powołany sztab kryzysowy i podpisane porozumienia, o których mówili Panowie podczas szkolenia. Niemniej jednak Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podjął myślę bardzo ważną decyzję. Dzięki niej każdy pracownik, który zarządza zespołem ludzi w Urzędzie, jest przeszkolony w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Dotyczy to również dyrektorów szkół, przedszkoli, placówek medycznych, ośrodka sportu i rekreacji, centrum kultury, biblioteki i muzeum. Uczestnicy tego szkolenia byli bardzo zadowoleni. Usłyszałem wiele pozytywnych opinii, że prowadzący uporządkowali im w głowach trudne zagadnienia, że dowiedzieli się wielu nowych rzeczy, a przede wszystkim nauczyli się odpowiedniego reagowania w różnych sytuacjach kryzysowych — powiedział sekretarz miasta Zbigniew Toporowski.
— Uważam, że takie szkolenie powinien przejść każdy, bo nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji kryzysowej człowiek się znajdzie. To były bardzo intensywne dwa dni. Dużo trudnych zagadnień, dużo teorii, ale Panowie prowadzący przekazali nam ją w sposób niezwykle komunikatywny, zrozumiały, oparty na prawdziwych zdarzeniach w Polsce i na świecie, poddanych późniejszej analizie, dla zdefiniowania określonych typów zagrożeń, ich przyczyn, skutków i odpowiednich zachowań. Było dużo ćwiczeń praktycznych, które mocno zapadły nam w pamięci, chociażby jak zachować się w przypadku napadu z bronią w ręku, jak reagować w przypadku telefonu od zamachowca, jak założyć maskę czy ubranie ochronne. Bardzo dobre szkolenie — podsumowała jedna z uczestniczek.