Wspólne obrady w świątecznej atmosferze

W pełnej ciepła i serdeczności atmosferze w Urzędzie Miasta Starogard Gdański 18 grudnia odbyło się wspólne posiedzenie Rady Seniorów oraz Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Udział wziął w nim Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Maciej Kalinowski, który złożył wszystkim członkom obu rad świąteczne życzenia.

– Bardzo dziękuję Państwu za merytoryczną i owocną współpracę w tym dobiegającym końca roku. Jestem przekonany, że w przyszłym, jak i w kolejnych latach będzie nam się pracowało równie dobrze. Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę Państwu przede wszystkim spokoju, wytchnienia od codziennych trosk, zdrowia i jak najwięcej radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych – powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Społecznych Maciej Kalinowski.

Wiceprezydent Maciej Kalinowski złożył zebranym najlepsze życzenia świąteczne.
Wiceprezydent Maciej Kalinowski złożył zebranym najlepsze życzenia świąteczne.

Tematem przewodnim spotkania była planowna ustawa o bonie senioralnym, która ma wejść w życie w styczniu 2026 r. Jej założenia przedstawiła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Drężek.

– O bon senioralny już od 2026 roku będzie mogła ubiegać się osoba uprawniona do złożenia wniosku o przyznanie bonu na rzecz seniora, czyli zstępny, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny. Maksymalna wartość świadczenia wyniesie 2 150 zł miesięcznie. Co istotne, wartość dodatku pielęgnacyjnego będzie wliczana do przychodu seniora uprawnionego do bonu – powiedziała Anna Drężek.

Założenia ustawy o bonie senioralnym przedstawiła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Drężek.
Założenia ustawy o bonie senioralnym przedstawiła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Drężek. Z lewej Przewodniczący rady ds. Osób z Niepełnosprawnościamu Łucjan Czerniejewski. 

– Osobą uprawnioną do korzystania z usług wsparcia świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia, w przypadku której jest możliwe zidentyfikowanie niezaspokojonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, które to potrzeby nie mogą zostać zaspokojone przez rodzinę tej osoby. Osoba ta powinna posiadać zstępnych aktywnych zawodowo, zaś jej przychód z emerytury lub renty nie powinien przekraczać wysokości wskazanej w ustawie – dodała Anna Drężek.

Fot. Małgorzata Rogala