Regionalne stroje, piosenki, przyśpiewki, transparenty – to wszystko znalazło się 5 sierpnia na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Ulicami miasta przeszedł barwny, a co najważniejsze liczny Korowód Kociewski, który rozpoczął Święto Kociewia.
Stolicę regionu reprezentowali Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego Zastępca ds. Społecznych Maciej Kalinowski oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i zespół Fefernóski. Towarzyszyła im miejska maskotka Gwiazdek.
Podczas korowodu zaprezentowało się wiele gmin położonych na Kociewiu. Jak zwykle liczną reprezentację miały Koła Gospodyń Wiejskich, które na swoich stoiskach rozstawionych w ramach Unikatów z Kociewia częstowały przysmakami. Kramów i wystawców było sporo, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a przy okazji zapoznać się z tym, co na Kociewiu najlepsze.
– Kociewie to przepiękny, malowniczy region. W jego skład wchodzą trzy powiaty: starogardzki, tczewski oraz świecki. To wspaniałe, że podczas takiego święta jak to jego mieszkańcy mają okazję się poznać i zintegrować. Dla mnie to wielka radość, że mogę być dzisiaj z Wami – na ustawionej na Targu Rybnym scenie powiedział Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna.
Święto Kociewia
Chwilę po tych słowach przedstawiciele władz kociewskich powiatów, miast i gmin wspólnie otworzyli Święto Kociewia. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły. Krótką prezentację miały też stroje kociewskie Kamili Froelke, o których opowiedziała Dorota Piechowska. Występy na scenie zapowiadał dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim Grzegorz Oller.
Kociewie ART
Ostatnim elementem Święta Kociewia był finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim swoje prace zaprezentowali Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetnił pokaz mody kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” wspomnianej już wcześniej Kamili Froelke, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie, czy Mediolanie.
Fot. Małgorzata Rogala