11 listopada 2023 roku wielu mieszkańców Starogardu Gdańskiego wywiesiło na swoich domach flagę narodową. Uczyniło to na znak radości i solidarności. Tego dnia przypadła 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizowane tego dnia uroczystości stały się znakiem, że Polacy pamiętają swoją historię i czczą pamięć rodaków, którzy przelali krew za wolność. Starogardzianie uczcili ten dzień „marszem ku wolności”.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. Była to przełomowa data w dziejach Europy, szczególnie w dziejach narodu polskiego. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali upragnioną wolność. Po raz pierwszy uczczono je jako narodowe święto państwowe 11 listopada 1937 roku. Było to 19 lat po zrzuceniu przez Polaków jarzma zaborów.
Narodowy Dzień Niepodległości w Starogardzie
Tego dnia w Starogardzie Gdańskim punktualnie o godz. 15:00 spod Galerii Kociewskiej wyruszył marsz mieszkańców ku wolności. Wyposażeni w kotyliony i chorągiewki starogardzianki i starogardzianie przeszli ulicami miasta. Narodową flagę na czele przemarszu ponieśli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Starogardzie Gdańskim. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury. Biało-czerwony korowód dotarł do Parku Miejskim, gdzie przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Macierzy w okolicy pomnika Wierzyczanki, odbyły się oficjalne uroczystości.
Przewodził im prezydent miasta Janusz Stankowiak. W swoim przemówieniu przypomniał drogę Polski do upragnionej wolności. Podkreśli, że odzyskanie jej udało się głównie dzięki wytrwałości i ofiarności polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do tradycji, języka i kultury narodowej.
– Odzyskanie niepodległego państwa miało być szansą wyciągnięcia z tej dziejowej lekcji koniecznych wniosków. Po to, aby budowa przestrzeni życia społecznego, narodowego i państwowego, zespalała wszystkich w najświętszym obowiązku, jaki wobec swojej ojczyzny poczuwać winien każdy prawy obywatel.(…) Wolność bowiem wciąż jest zadaniem dla każdego pokolenia, które samo musi znaleźć najgodniejszy program jej kształtowania. Tak więc nasza niepodległość – odzyskiwana codziennie, każdego dnia – jest nadal aktualnym testamentem. Przyjęliśmy go jako dziedzictwo od tamtego pokolenia sprzed ponad stulecia —powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
Pogratulował też proboszczowi Parafii pw. św. Wojciecha Januszowi Lipskiemu nominacji na dziekana Dekanatu Starogardzkiego, życząc mu siły i energii w dalszej pracy ewangelizacyjnej.
Apel Pamięci
Jan Smolarz odczytał apel pamięci, aby przywołać wszystkich Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Honorową salwę oddali żołnierze kampanii honorowej Wojska Polskiego.
Wiązanki kwiatów w hołdzie poległym za wolność
Na znak pamięci o poległych za wolność władze samorządowe i państwowe oraz delegacje stowarzyszeń, partii politycznych, instytucji i szkół złożyły przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Macierzy wiązanki kwiatów. Wyraziły w ten sposób należny hołd bohaterom polskiej drogi do niepodległości. Okazały również wdzięczność za poniesiony trud zwłaszcza tym pomorskim i kociewskim działaczom, którzy przyczynili się do odrodzenia wolnej Rzeczypospolitej.
Po oficjalnej części Prezydent zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania i rozmów przy żołnierskiej grochówce. Na koniec uroczystości przedstawiciele władz miasta, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz służb mundurowych złożyli wiąząnki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
fot. Magdalena Dalecka