Starogard przykładem dobrych praktyk rewitalizacyjnych

Starogard Gdański 13 i 14 kwietnia gościł specjalistów, naukowców i profesorów specjalizujących się w temacie rewitalizacji miast. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji zorganizował seminarium pt. „Rewitalizacja na miarę miasta”. Efekty zrealizowanych w tym zakresie projektów zaprezentowali przedstawiciele Starogardu, Pelplina i i Gniewu. Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. arch. Krzysztof Skalski profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Seminarium zakończył wspólny spacer po mieście, warsztaty i dyskusja.

W 2022 roku Starogard zakończył wieloletni projekt pn. „Rewitalizacja śródmieścia”. Inwestycja składała się z kilku zadań. Objęła przebudowę i adaptację budynku starej szkoły nr 5 przy ulicy Kościuszki 65 do potrzeb Społecznego Centrum Wsparcia Rodziny, modernizację budynków mieszkalnych wraz z zagospodarowaniem obszaru wokół nieruchomości, przebudowę ulic i budowę deptaka rekreacyjnego. Wartość tej inwestycji przekroczyła 13 mln zł. W 65% została dofinasowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu przedsięwzięciu Miasto poprawiło jakość i poziom życia mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Zwiększyło też atrakcyjność centralnych obszarów miasta, ich historyczną wartość i funkcje użytkowe.

Spacer po mieście 

Park Miejski. Na pierwszym planie Wierzyczanka przy której stoi mezczyzna. Otaczają go ludzie , którzy słuchają tego co mówi.
Zastepca Prezydenta Miasta Tadeusz Błędzki oprowadza uczestników seminarium pn. ” Rewitalizacja na miarę miasta” po starogardzkim Parku Miejskim

Efektom tych prac 14 kwietnia przyjrzało się grono ekspertów specjalizujących się w tematyce rewitalizacji. Podczas spaceru zaproszeni goście zobaczyli Aleje Wojska Polskiego, Rynek, Park Miejski, ul. Kościuszki wraz z deptakiem – miejsca, które w ostatnich 7 latach zostały wybudowane, przebudowane lub gruntownie zmodernizowane. Po mieście oprowadzali ich wiceprezydent Tadeusz Błędzki, Kierownik Referatu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Sylwia Ossowska, naczelnik WTI Janusz Karczyński oraz Leszek Krzykowski z WPiU. O projektach miękkich, zrealizowanych w ramach projektu, opowiadali Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard2030 i prezes Stowarzyszenia Pozytywni Marcin Karwowski. Spacer po Starogardzie Gdańskim był kluczowym elementem dwudniowego seminarium pn. „Rewitalizacja na miarę miast”, które odbyło się w Starogardzie Gdańskim sali na dworcu PKP 13 i 14 kwietnia.

Rynek Miasta . Na placu przed budynkiem Ratusza stoi grupa ludzi , Rozmawiają.
Spacer po mieście uczetsników seminarium pn. „Rewitalizacja na miarę miasta”

Wykłady i dyskusje

Podczas pierwszego dnia seminarium przedstawiciele kilku miast, Urzędu Marszałkowskiego i Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji wysłuchali dziewięciu wykładów.  Ich tematem były zagadnienia z zakresu projektowania uniwersalnego, estetyki przestrzeni, narzędzi rewitalizacji, działań uzupełniających projekty rewitalizacyjne oraz funduszy europejskich przeznaczonych na te działania.

Spotkanie otworzył Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Mężczyzna z mikrofonem w reku odwrócony twarza do kobiety która stoi przed nim . Kobieta ustawiona jets profilem
Prezydent Miasta Janusz Stankowiak dziękuje prezes Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji Dorocie Chudowskiej -Rączka za organizację seminarium w Starogardzie Gdańskim

– Cieszę się bardzo, że Starogard Gdański może gościć dzisiaj tak zacnych gości. Jesteśmy w budynku dworca PKP , który nie wyglądałby dzisiaj tak, gdyby nie przeszedł rewitalizacji. Rewitalizacja jest potrzebna miastom.  Daje nowe życie miejscom i obiektom zdegradowanym. Integruje lokalną społeczność i buduje tożsamośc z miastem. Włącza  mieszkańców w działania na rzec środowisk zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym – powiedział.

Prezydent podziękował prezes Forum Dorocie Chudowskiej -Rączka za dostrzeżenie walorów realizacji projektu rewitalizacji w Starogardzie i wybór miasta na miejsce konferencji. Życzył wszystkim owocnych wykładów. – Wierzę, że to spotkanie stanie się inspiracją dla nowych pomysłów, które przy wsparciu funduszy zewnętrznych ujrzą światło dziennie w przyszłości, przynosząc miastu i jego mieszkańcom wiele korzyści – zakończył Janusz Stankowiak.

Na zdjeciu widać od tyłu uczetsników seminarium siedzących na krzesław, w tle widac ekran na którym prezentowane sa slajdy i wykładowcę z mikrofonem w reku.
Dr hab. arch. Krzysztof Skalski profesor Uj oodczas wykładu inauguracyjnego

Wykład inauguracyjny na temat historii rewitalizacji w Polsce od 1990 roku wygłosił dr hab. arch. Krzysztof Skalski profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz wykładów, podczas konferencji przedstawiciele Starogardu, Pelplina i Gniewu zaprezentowali rezultaty podjętych w latach poprzednich działań rewitalizacyjnych w swoich miastach.

Warsztaty

Grupa mężczyn i kobiet siedzi na krzesłach wokół stołu, na którym lezą arkusze papieru . Ludzie dyskutują
Warsztaty na temat ” Małe projekty wzmacniające lokalna tożsamość”

Seminarium zakończyło się warsztatami dotyczącymi roli małych projektów, których celem jest wzmacnianie lokalnej tożsamości. Poprowadzili je specjaliści z Łodzi, Poznania i Gdańska. Na koniec odbyła się też dyskusja, w której uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób w rewitalizacji może uczestniczyć prywatny sektor, jak stworzyć platformę współpracy z mieszkańcami i jak gmina może poprowadzić rewitalizację niezależnie od zewnętrznego finasowania.

fot. Magdalena Dalecka