Na sesji w dniu 5 lutego Rada Miasta przyjęła Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miejskiej Starogard Gdański na lata 2025-2028 z perspektywą do roku 2032. Dokument określa potrzeby Miasta w zakresie ochrony środowiska. Na ich podstawie wyznacza cele i niezbędne działania ekologiczne, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Program ochrony środowiska jest jednym z narzędzi służących realizacji krajowej polityki środowiska. Dokument zawiera opis obecnego stanu środowiska wpisany w ogólną charakterystykę miasta. W Programie Miasto podsumowało zadania zrealizowane w latach 2016-2019 w zakresie ochrony środowiska z perspektywą na lata 2020-2023. Określiło też aktualne potrzeby w zakresie ochrony środowiska. Na podstawie otrzymanych danych wyznaczyło konkretne cele i niezbędne działania ekologiczne na najbliższe trzy lata z perspektywa do 2032 roku. Wszystkie zadania umieszczono w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Uwzględnia on pilność zaspokojenia potrzeb w zakresie ochrony środowiska, możliwości finansowe miasta oraz dostępne źródła finansowania. Ujęto w nim także sposób wdrażania i zasady monitorowania realizacji całego Programu.
Analizie poddano 10 obszarów interwencji. Należą do nich: ochrona klimatu i jakości powietrza, zagrożenia hałasem, pola elektromagnetyczne, gospodarowanie wodami, gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze oraz zagrożenia poważnymi awariami. Oceny stanu środowiska w każdym z analizowanych obszarów dokonano w oparciu o analizę SWOT.
Na jej podstawie oraz na podstawie diagnozy stanu istniejącego i zagrożeń środowiska przyrodniczego miasta Starogard Gdański dla każdego z obszarów interwencji określono kierunki interwencji, zadania i ich finansowanie.
Dla każdego obszaru Miasto wyznaczyło też cele operacyjne i działania ekologiczne. Uczyniono to w spójności z dokumentami strategicznymi i planistycznymi na szczeblu krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym.
Ochrona klimatu i środowiska to cel Programu
— Naszym celem jest poprawa jakości środowiska na terenie miasta Starogard Gdański. Realizacja wyznaczonych zadań nie wpłynie negatywnie na obszary chronione. Zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji planowanej do utworzenia infrastruktury nie będziemy podejmować działań, których skutkiem byłoby naruszenie katalogu czynności zabronionych w odniesieniu do poszczególnych form ochrony przyrody, występujących na tym obszarze. Zadania nie wpłyną w sposób znaczący na populacje siedlisk i gatunków chronionych. Realizacja Programu Ochrony Środowiska nie wpłynie też negatywnie na realizację celów ochrony obszarów chronionych — zaznaczył Tadeusz Błędzki.
Zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych podkreslił, że przedsięwzięcia, zaplanowane w ramach Programu, prowadzić będą na terenach głównie zurbanizowanych.
Wdrażanie Programu podlega kontroli. Prezydent Miasta zobowiązany jest do przedstawienia Radzie Miasta co dwa lata raportu oceniającego postęp wdrażania tegoż programu.
Program dostępny jest na stronie: https://bip.starogard.pl/a,26200,uchwaly-rady-miasta-ix-kadencji-podjete-w-2025-roku.html