W dobie coraz większych opłat za energię, większej świadomości o zmianach klimatycznych i potrzebie ochrony środowiska, źródła alternatywne mają szersze zastosowanie, a zapotrzebowanie na nie wzrasta. Przy drogach pojawiają się wiatraki wytwarzające energię elektryczną. Coraz więcej osób decyduje się korzystać z jej alternatywnych źródeł, takich jak panele słoneczne, tym samym uzyskując energię znacznie taniej. Niektórzy postawili również na samochody elektryczne.
Po polskich drogach porusza się już ponad 5 tysięcy pojazdów elektrycznych, które mogą korzystać z niemal 1148 punktów ładowania. Codziennym widokiem są już w całej Europie – jest ich około 100 tysięcy. W Starogardzie Gdańskim posiadacze pojazdów elektrycznych mają możliwość ładowania ich w trzech punktach. Stacje ładujące znajdują się w okolicy Dworca PKP, Dworca PKS oraz na parkingu pod Galerią Neptun.
Do najważniejszych punktów „Programu Rozwoju Elektromobilności” należy m.in. przygotowanie i wypracowanie koncepcji rozwoju elektromobilności w Polsce oraz realizacja i koordynacja projektów w ramach Programu E-bus i E-car. Program Rozwoju Elektromobilności z 2017 roku zakłada dopłaty dla nabywców pierwszych 100 tysięcy aut elektrycznych, zniesienie akcyzy przy ich zakupie, a nawet obłożenie ich zerową stawką podatku VAT. Miałoby to obniżyć cenę aut elektrycznych do poziomu spalinowych. Dodatkowe atuty ładowanych elektrycznie samochodów to jazda po buspasach i bezpłatne parkowania w miastach. Takie rozwiązanie to znacznie mniej spalin. Zyskuje nie tylko środowisko, ale także właściciel samochodu.
Dzięki prostej konstrukcji samochody elektryczne są mniej awaryjne i nie wymagają wymiany oleju czy filtrów. Auto napędzane w ten sposób pracuje cicho, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardziej komfortowe.
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, mniejsze zapotrzebowanie na wyczerpujące się zapasy paliw kopalnych, oszczędność pieniędzy, a co za tym idzie poprawa klimatu, zdrowia i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza to najważniejsze zalety samochodów elektrycznych. Może warto się do nich przesiąść.