Ponad 2700 starogardzian uczestniczyło w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2019”. Przeprowadził ją miejski Wydział Ochrony Środowiska pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!” 11 października podsumował akcję w Urzędzie Miasta.
Przedszkolaki z 7 przedszkoli, uczniowie z 6 szkół podstawowych i 2 średnich oraz pracownicy Urzędu Miasta i Centrum Usług Wspólnych od piątku 20 do niedzieli 22 września sprzątali wybrane przez siebie miejsca na terenie miasta. Wyposażeni przez Starostwo Powiatowe w rękawiczki i worki przez wiele godzin zbierali śmieci z trawników, skwerków, ulic, chodników i placów zabaw. Po raz kolejny udowodnili, że czystość naszego miasta nie jest im obojętna.
Koordynatorem akcji był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański. W piątek, 11 października w Urzędzie Miasta naczelnik Wydziału Sebastian Brauer podsumował tegoroczną akcję.
– W akcji uczestniczyło ponad 2700 osób. Posprzątaliśmy tereny wokół szkół i przedszkoli, Park Nowe Oblicze, teren przy Parafii św. Wojciecha, OSIR-u, Park Kocborowski, Łapiszewo, główne ulice miasta, ściekę spacerową Doliny Wierzycy oraz Piekiełki. Starsza młodzież zadbała też o lasy pomiędzy „Strzelnicą” a „Stadem Ogierów” – powiedział Sebastian Brauer. – Wydaliśmy uczestnikom 710 worów na śmieci i 1800 rękawic jednorazowego użytku.
– Sprzątaliśmy głównie teren przy ul. Owidzkiej i Kościuszki. „Sprzątanie Świata” jest bardzo ważne, zmienia się klimat, coraz więcej produkujemy odpadów, cierpią na tym zwierzęta. Musimy dbać o ich i nasze naturalne środowisko – powiedziały Amelia i Kamil – uczennice klasy szóstej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej.
Za włączenie się w akcję i zaangażowanie prezydent Janusz Stankowiak wręczył uczestnikom podziękowania i nagrody. Ich fundatorem byli: Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Starkom Sp. z o.o oraz Gmina Miejska Starogard Gdański.
– Problem zanieczyszczania środowiska jest bardzo widoczny i aktualny. Tym bardziej cieszę się, że to właśnie młodzi ludzie podejmują walkę o swoją przyszłość. My dorośli z pewnością dożyjemy starości w klimacie, które nam na to pozwoli, ale przyszłe pokolenia są obarczone wizją zdegradowanego środowiska do tego stopnia, że może zabraknąć czystego powietrza. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Sprzątanie Świata” – dzieciom, młodzieży, wychowawcom, nauczycielom i wszystkim przedstawicielom różnych instytucji, którzy uświadamiają najmłodszych obywateli, jak ważna w dzisiejszym świecie jest ochrona środowiska. Jestem przekonany, że mając tę świadomość, wy młodzi przekazujecie tę wiedzę innym, często starszym od siebie – powiedział prezydent.
Dodatkowo w ramach prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia programu „Zielona Stopa Filantropa” Wydział Ochrony Środowiska zorganizował w miesiącu wrześniu zbiórkę niepotrzebnych telefonów komórkowych. Zebrał 114 aparatów. Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczone zostaną na modernizacje sprzętu AGD w placówkach, które służą dzieciom i osobom starszym. Celem jest promocja i zwiększenie efektywności elektrycznej.
Celem całej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2019” było promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz działania, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
fot. Magdalena Dalecka