Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ma na celu zainteresować i propagować wiedzę pożarniczą wśród dzieci i młodzieży. W miejskich eliminacjach, które odbyły się 14 marca w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim uczestniczyło 21 uczniów szkół podstawowych i średnich.
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: klasy I-IV, klasy V-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. Turniej podzielony był na część pisemną i ustną. Do ustnej przechodziła trójka uczniów, która zdobyła największą liczbę punktów z testu. Zwycięzcy odpowiadali na trzy pytania przed jury w składzie, którego zasiedli przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim: mł kpt. Jacek Ciara sekc. Karolina Koprowska oraz st. ogn. Marcin Nierzwicki.
Zwycięzcy kategorii I-IV
I miejsce – Zuzanna Bergmann MDP
II miejsce – Lena Felska PSP 4
III miejsce – Błażej Kruzicki MDP
Zwycięzcy kategorii V-VIII
I miejsce – Julian Zblewski PSP 8
II miejsce – Agata Szatkowska PSP4
III miejsce – Piotr Praabucki MDP
Zwycięzcy kategorii szkół średnich
I miejsce – Nikodem Rezmer ZSE
II miejsce – Zofia Gradulewska I LO
III miejsce – Jan Janiec ILO
Nagrody i dyplomy wręczyli im w imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka rzeczniczka prasowa Magdalena Dalecka, Komendant KP PSP st. bryg. Tomasz Wardyn oraz prezes OSP Starogard Gdańki Łukasz Zblewski.

– Prezydnet Miasta byłby z Was bardzo dumny. Przed wszystkim dziękuje Wam w jego imieniu za to, że zainteresowaliście się tym tematem. Praca Strażaków jest trudna, odpowiedzialna i niebezpieczna ale bardzo potrzebna, żeby mieszkańcy czuli sie bezpiecznie. Mam nadzieję, że będziecie te wiedzę poszerzać, a być może w przyszłosci zasilicie szeregi naszej Straży Pożarnej. Gratuluję zwycięzcom i życzę dalszych sukcesów w eliminacjach powiatowych – powiedziała Magdalena Dalecka.
– Cieszę się, że podjęliście to wyzwanie . Nie jest to wiedza łatwa, ani nie można nauczyć się jej na lekcjach w szkole. Trzeba podjąc wysiłek by się dodatkowo do takiego Turnieju przygotować, a nie wszyscy uczetsnicy należa do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Dlatego tym bardziej gratuluję wszystkim odwagi i wysiłku, jaki włożyli w zgłębienie tajników wiedzy pożarniczej – powiedział Komendant Wardyn.
Łukasz Zblewski Prezes OSP podziękował opiekunom uczestników za przygotowanie ich do Turnieju. Każdy otrzymał symboliczny upominek.
Zdobywcy pierwszego miejsca w każdej kategorii wezmą udział w eliminacjach powiatowych Turnieju, które odbędą się 28 marca br.
fot. OSP Starogard