Prekursorski raport analizy praktyki ochrony dziecka w Starogardzie Gdańskim początkiem ogólnopolskich zmian?

Raport Komisji ds. Analizy Praktyki Ochrony Dziecka był tematem spotkania instytucji i jednostek pomocowych w dniu 4 października br. w Starogardzie Gdańskim. Komisja w toku swoich prac, które trwały dwa lata, analizowała konkretny, śmiertelny przypadek dziecka, które zmarło w wyniku przemocy. Wnioski i rekomendacje Komisji są prekursorskie na skalę kraju i mogą stać się inspiracją dla innych gmin/miast w Polsce.

20 stycznia 2022 roku w Starogardzie Gdańskim doszło do tragedii, której ofiarami stały się małe dzieci. W wyniku zadanych przez najbliższych obrażeń śmierć poniosła dziesięciotygodniowa dziewczynka.  Jej rodzeństwo doświadczało krzywdzenia i zaniedbania od  urodzenia do momentu zabezpieczenia w pieczy zastępczej, kiedy skala ich krzywdy została ujawniona.

Spotkanie służb pomocychowych pracujacych z rodzinami i dziećmi zagrożnych krzywdzenie w związku z zakończeniem prac Komisji ds. Anaizy Praktyki Ochrony Dziecka powołanej przez prezydenta miasta Janusza Stankowiaka

W obliczu tej tragicznej śmierci prezydent Janusz Stankowiak postanowił powołać zespół ekspertów, którgo zadaniem było  przeanalizowanie śmiertelnego przypadku krzywdzenia tego dziecka w kontekście działań zaangażowanych instytucji, jakości ich współpracy wielodyscyplinarnej, procedur oraz praktyki ochrony dziecka. Stało się to z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi w Starogardzie Centrum Pomocy Dzieciom,

Komisja ds. Analizy Praktyki Ochrony Dziecka

Ostatecznie Komisja ds. Analizy Praktyki Ochrony Dziecka powołana została zarządzeniem Prezydenta Miasta w dniu 13 września 2022 roku. W jej skład weszli eksperci z różnych dziedzin ochrony zdrowia, policji, organizacji pozarządowych oraz służb społecznych (MOPS).

Komisja szukała odpowiedzi na pytania, w jakich punktach systemu, nie podjęto koniecznych działań i dlaczego. Jej zadaniem było przedstawienie rekomendacji.  Co należy zrobić, aby w przyszłości zapobiec podobnym zdarzeniom poprzez umocnienie systemu ochrony dziecka i wprowadzenie adekwatnych zmian.

Przewodnicząca Komisji ds Analizy Praktyki Ochrony Dziecka Marzena Kraśniewska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

W toku prowadzonych działań zidentyfikowała mocne strony systemu oraz te, gdzie odpowiedz na potrzeby dzieci była opóźniona lub nieadekwatna. Analizowała obowiązujące procedury, rozwiązania prawne, wsparcie profesjonalistów, na ile są wystarczające w przypadkach krzywdzenia dzieci, a na ile nie.

Po dwóch latach pracy przedstawiła raport z badań. Zawarła w nim rekomendacje, które mają pomóc instytucjom i praktykom działać razem, skuteczniej, aby chronić dzieci. Wypracowane rekomendacje mają na celu posłużyć lokalnemu systemowi do stworzenia spójnego i responsywnego systemu ochrony przed krzywdzeniem.

Dyskusja nad raportem z badań

W piątek, 4 października nad wytycznymi Raportu Komisji pochylili się przedstawiciele takich instytucji jak: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, SPZOZ Przychodnia Lekarska, Komenda Powiatowej Policji, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz Kociewskiego Centrum Zdrowia.

Uczestnicy spotkania omawiającego raport Komisji ds Analizy Praktyki Ochrony Dziecka

Wspólnie z Prezydentem Miasta Januszem Stankowiakiem, wiceprezydentem Maciejem Kalinowskim oraz autorami Raportu Joanną Gorczowską i Macinem Boryczko dyskutowali nad zasadnością rekomendacji i realnością stworzenia systemu ochrony dziecka na terenie miasta Starogard Gdański. Spotkanie poprowadziła przewodnicząca Komisji Marzena Kraśniewska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Marcin Boryczko współpracujący na co dzień z Uniwersytetem Gdańskim, przedstawił uczestnikom spotkania metodologię pracy Komisji, jej założenia i cele.

Joanna Gorczowska, pedagog i psychoterapeutka z 15 letnim doświadczeniem w brytyjskim systemie ochrony dziecka szczegółowo omówiła przeprowadzone badania i zaprezentowała wnioski i rekomendacje Komisji.

Uczestnicy spotkania omawiającego raport Komisji ds Analizy Praktyki Ochrony Dziecka

Uczetsnicy spotkania byli zgodni co do  wdrożania rekomendacji w porozumieniu i współpracy ze wszystkimi instytucjami pomocowymi na terenie miasta Starogard Gdański. Podkreślili potrzebę umocnienia  współpracy interdeyscyplinarnej. Zgodzili sie, aby w kolejnym kroku zaangażować pracowników służb pracujących z rodzinami i dziećmi zagrożonych przemocą w celu uzyskania informacji zwrotnej na temat idei tego typu analiz oraz wniosków i rekomendacji wynikających z raportu. Samo wdrożenie i kolejność wróżenia rekomendacji pozostaje w gestii instytucji zlecającej raport.