Powszechna akcja deratyzacji

Od 2 do 30 listopada w Starogardzie Gdańskim będzie trwała powszechna akcja deratyzacji, którą zobowiązani są przeprowadzić właściciele, zarządcy oraz inne podmioty władające nieruchomościami znajdującymi się na terenie gminy. Jej celem jest ograniczenie populacji myszy i szczurów oraz zapobieganie przenoszeniu chorób zakaźnych przez gryzonie.

Zarządzeniem Prezydenta Miasta deratyzacji podlegają:

1) obiekty produkcyjne, handlowe, usługowe, użyteczności publicznej i obsługi ludności;
2) obszary zabudowane budynkami mieszkalnymi, gospodarstwa rolne i obiekty gospodarcze;
3) obiekty i urządzenia techniczne oraz pomieszczenia na pojemniki i kontenery, służące
do gromadzenia odpadów, altany na pojemniki do gromadzenia odpadów, zsypy i komory zsypowe;
4) korytarze piwniczne, węzły ciepłownicze, przyłącza wodociągowe;
a także infrastruktura kanalizacyjna na całym obszarze Gminy.

Przeprowadzający deratyzację zobowiązani są do wyłożenia trutki oraz jej uzupełniania podczas trwania akcji, a także do podjęcia czynności zabezpieczających przed zatruciem mieszkańców
i zwierząt domowych. Miejsca wyłożenia trutek powinny być stale nadzorowane oraz oznakowane odpowiednią informacją: UWAGA ! TRUCIZNA! Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją. Ze względu na duże ryzyko kontaktu osób postronnych i zwierząt z preparatem wyłożonym na tackach, a tym samym na możliwość śmiertelnego zatrucia, zaleca się stosowanie stacji deratyzacyjnych. Po zakończeniu akcji należy pamiętać o usunięciu resztek preparatu
i uporządkowaniu miejsc, w których substancja była wyłożona.

W przypadku stwierdzenia padłego gryzonia, należy skontaktować się ze specjalistyczną firmą deratyzacyjną uprawnioną do odbioru zwierzęcia (usługa płatna wg indywidualnego cennika każdego wykonawcy).

Nadzór i kontrolę nad przebiegiem akcji sprawować będzie Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim, na której żądanie, jako potwierdzenie realizacji obowiązku deratyzacji, należy okazać dowód zakupu trutek lub dokument potwierdzający zlecenie deratyzacji podmiotowi wykonującemu tego rodzaju usługi.

Pamiętajmy, że efekty deratyzacji będą widoczne tylko wówczas, gdy wszyscy w tym samym czasie zastosują się do powyższych zaleceń.

Treść zarządzenia: Zarządzenie

Materiał prasowy: Wydział Ochrony Środowiska