Stowarzyszenie Starogard 2030 i Gmina Miejska Starogard zapraszają mieszkańców obszaru objętego rewitalizacją na spotkanie informacyjne w sprawie możliwości poprawy wyglądu przydomowych podwórek i zagospodarowania deptaka między Owidzką i Kościuszki. We wtorek 4 sierpnia o godz. 17:00 w Społecznym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Kościuszki 65 organizatorzy opowiedzą, na czym polega projekt i przedstawią harmonogram warsztatów.
Przemiana podwórek przylegających do domów przy ulicy Kościuszki 48, 52, 98 i 129, Piłsudskiego 20 oraz Owidzkiej 14 i 4 odbędzie się w ramach projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego”. W 2018 roku Miasto rozpoczęło modernizację Starego Miasta. Projekt objął przebudowę ulic: Chojnickiej (od Rynku do ul. Krzywej), Kellera, Koziej, Paderewskiego, Placu 16 Dywizji, Rycerskiej, Sambora, Spichrzowej i Szewskiej oraz 30 kamienic. W budynkach modernizowane są fundamenty, dach, klatki schodowe, elewacje a w części – przydomowe podwórka. W ramach zadania powstaje także deptak między ulicami Kościuszki i Owidzką. Zostaną przy nim zamontowane między innymi urządzenia siłowni zewnętrznej i niewielkiego placu zabaw.
Zarówno deptak, jak i podwórka będą przedmiotem serii warsztatów projektowych, które rozpoczną się spotkaniem informacyjnym, organizowanym przez Stowarzyszenie 2030, we wtorek 4 sierpnia o godz. 17:00 w Społecznym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Kościuszki 65. Po wprowadzeniu, na którym uczestnicy dowiedzą się, na czym polega rewitalizacja i jak będzie przebiegać w Starogardzie, projektanci wspólnie z mieszkańcami przygotują koncepcje nasadzeń przy deptaku oraz zagospodarowania podwórek przy modernizowanych kamienicach. W ramach projektu „Podwórkowe rewolucje – współtworzymy naszą przestrzeń” organizatorzy spotkania zapytają domowników o to, jak chcieliby by wyglądało ich najbliższe otoczenie, czy potrzebna jest im wiata śmietnikowa, ławeczka, trzepak, a może dobrze usytuowane linki do wieszania prania? Czy wolą zwykłą trawę wokół domu, czy raczej kwiatowe rabaty, ozdobne krzewy lub drzewa?
– Mieszkańcy będą mogli zdecydować o tym, jak ma wyglądać ich przydomowa przestrzeń, wybrać małą architekturę, jaka pojawi się na podwórkach, a także gatunki roślin, które zostaną nasadzone. Jeśli zechcą, będą też uczestniczyć w samym ich sadzeniu – informuje Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030. – Chodzi o to, aby wspólnymi siłami nadać tym zdegradowanym przestrzeniom nowego wyglądu, który będzie odpowiadać przede wszystkim samym ich użytkownikom. Chcemy uczynić te miejsca przyjaznymi i bardziej funkcjonalnymi – dodaje realizatorka „Podwórkowych rewolucji”.
Na spotkanie informacyjne zaproszeni są przede wszystkim mieszkańcy obszaru objętego rewitalizacją, którzy zechcą włączyć się w to działanie. Uczestnicy dowiedzą się na czym będzie polegało ich zadanie i jakimi środkami mogą dysponować przy projektowaniu zieleni w trakcie urządzania wskazanych w projekcie ogrodów podwórkowych pomiędzy kamienicami.
To samo dotyczyć będzie również deptaka, który powstaje pomiędzy ul. Kościuszki i Owidzką. Tutaj również koncepcja zagospodarowania terenów zielonych powstanie w ścisłej współpracy z jej użytkownikami. Dlatego na spotkaniu we wtorek 4 sierpnia mile widziani będą wszyscy mieszkańcy ulic Kościuszki i Owidzkiej.
– Po spotkaniu informacyjnym, na którym przedstawimy zasady współpracy, planujemy zorganizować warsztaty projektowe dla wszystkich mieszkańców, którzy zaangażują się w ten projekt – wyjaśnia dalej Anna Lembicz. – Bardzo zależy nam na tym, by jak najwięcej osób zgłosiło się do współpracy i zechciało uczestniczyć w kształtowaniu przestrzeni w swoim miejscu zamieszkania. Mamy nadzieję, że osobisty wkład w projektowanie i zaangażowanie w urządzanie otoczenia spowodują, że mieszkańcy obszaru rewitalizacji w przyszłości dołożą wszelkich starań, aby wspólna praca nie poszła na marne, a wyremontowane podwórka oraz deptak będą dzięki temu bardziej zadbane – zachęcając do udziału w warsztatach, dodała Anna Lembicz.
Projekt „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego” finansowany jest ze środków unijnych. Na modernizację podwórek przewiduje się ok. 400 tys. zł. Dodatkowe 120 tys. pochodzi z instrumentu elastyczności, którego realizatorem jest Stowarzyszenie Starogard 2030.