O Kafce i nie tylko. Spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą

Kim naprawdę był Franz Kafka? Co kryje się za jego legendą? Jakie ślady zostawił po sobie w życiu innych? Na te i inne pytania w swojej najnowszej książce „Poszukiwany Franz Kafka” odpowiada Remigiusz Grzela – pochodzący z miasta Starogard Gdański pisarz, dziennikarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie i Festiwalu Warszawa Singera. Treść swojej najnowszej książki, kulisy jej powstawania oraz wiele ciekawych historii i anegdot, które kryją się za jego fascynującą pracą przybliżył podczas spotkania autorskiego, które 20 maja odbyło się w Starogardzkim Centrum Kultury. Prowadziła je Magdalena Dalecka – Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert oraz dyrektor SCK Ewa Roman.

Najnowsza książka starogardzianina Remigiusza Grzeli
Najnowsza książka starogardzianina Remigiusza Grzeli

W swojej najnowszej książce pt. „Poszukiwany Franz Kafka” Remigiusz Grzela opowiada historie ludzi, którzy zaistnieli w życiu Kafki, a może on zaistniał w ich życiu… historie ich potomków, z którymi autor rozmawiał osobiście, historie rozciągnięte od roku 1911 aż do 2025. Nie jest to pierwsza książka pisarza poświęcona Franzowi Kafce. Ponad 20 lat temu napisał „Bagaże Franza K”. – Historia mojego zainteresowania Franzem Kafką zaczęła się od naszego noblisty Bashevisa Singera. Napisał on opowiadanie pt. „Przyjaciel Kafki”, z którego dowiedziałam się, że Franz Kafka przyjaźnił się z aktorem z Warszawy, który mieszkał przy ul. Leszno 1. Dzisiaj to jest Aleja Solidarności. Potem grupa jego przyjaciół poszerzyła się o innych aktorów, których losy Franz Kafka zgłębiał. To były wyjątkowo ciekawe postacie. Zafascynowało mnie to, kiedy jeszcze byłem studentem i w ten sposób powstały „Bagaże Franza K”. Teraz wróciłem do tej książki i postanowiłem zgłębić los rodziny Franza Kafki, dotrzeć do jej członków. Dowiedzieć się od nich jaki naprawdę był Franz Kafka, jak oni go widzieli. To jest fascynująca historia – mówił Remigiusz Grzela.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert gratulują Remigiuszowi Grzeli udanego spotkania autorskiego.
Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert gratulują Remigiuszowi Grzeli udanego spotkania autorskiego w Starogardzie Gdańskim. 

– Dzisiaj możemy sobie zadać pytanie kim dla nas jest Franz Kafka i kim był, a może wciąż jest dla Europy. Po tym jak zagłębiłem się w jego historię wydaje mi się, że Franz Kafka przede wszystkim pokazuje nam jak czysta i głęboka jest wolność. Jak jest ważna i jak warto ją cenić i o nią dbać – kontynuował Remigiusz Grzela, który w swojej twórczości także wiele uwagi poświęca tematyce wolności.

Po zakończeniu inspirującej i porywającej opowieści Remigiusz Grzela podpisywał egzemplarze książki, którą można było zakupić w SCK. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak także otrzymał specjalną dedykację.
Po zakończeniu inspirującej i porywającej opowieści Remigiusz Grzela podpisywał egzemplarze książki, którą można było zakupić w Starogardzkim Centrum Kultury. 

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak także otrzymał specjalną dedykację.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert
Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert

Tego samego dnia, podczas wizyty w Starogardzie Gdańskim, Remigiusz Grzela odwiedził także młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie – szkoły, której sam jest absolwentem. Spotkaniu, jak za każdym razem, kiedy pisarz pojawia się w murach I LO towarzyszyły ogromne emocje.

Fot. Małgorzata Rogala