Kim naprawdę był Franz Kafka? Co kryje się za jego legendą? Jakie ślady zostawił po sobie w życiu innych? Na te i inne pytania w swojej najnowszej książce „Poszukiwany Franz Kafka” odpowiada Remigiusz Grzela – pochodzący z miasta Starogard Gdański pisarz, dziennikarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie i Festiwalu Warszawa Singera. Treść swojej najnowszej książki, kulisy jej powstawania oraz wiele ciekawych historii i anegdot, które kryją się za jego fascynującą pracą przybliżył podczas spotkania autorskiego, które 20 maja odbyło się w Starogardzkim Centrum Kultury. Prowadziła je Magdalena Dalecka – Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert oraz dyrektor SCK Ewa Roman.

W swojej najnowszej książce pt. „Poszukiwany Franz Kafka” Remigiusz Grzela opowiada historie ludzi, którzy zaistnieli w życiu Kafki, a może on zaistniał w ich życiu… historie ich potomków, z którymi autor rozmawiał osobiście, historie rozciągnięte od roku 1911 aż do 2025. Nie jest to pierwsza książka pisarza poświęcona Franzowi Kafce. Ponad 20 lat temu napisał „Bagaże Franza K”. – Historia mojego zainteresowania Franzem Kafką zaczęła się od naszego noblisty Bashevisa Singera. Napisał on opowiadanie pt. „Przyjaciel Kafki”, z którego dowiedziałam się, że Franz Kafka przyjaźnił się z aktorem z Warszawy, który mieszkał przy ul. Leszno 1. Dzisiaj to jest Aleja Solidarności. Potem grupa jego przyjaciół poszerzyła się o innych aktorów, których losy Franz Kafka zgłębiał. To były wyjątkowo ciekawe postacie. Zafascynowało mnie to, kiedy jeszcze byłem studentem i w ten sposób powstały „Bagaże Franza K”. Teraz wróciłem do tej książki i postanowiłem zgłębić los rodziny Franza Kafki, dotrzeć do jej członków. Dowiedzieć się od nich jaki naprawdę był Franz Kafka, jak oni go widzieli. To jest fascynująca historia – mówił Remigiusz Grzela.

– Dzisiaj możemy sobie zadać pytanie kim dla nas jest Franz Kafka i kim był, a może wciąż jest dla Europy. Po tym jak zagłębiłem się w jego historię wydaje mi się, że Franz Kafka przede wszystkim pokazuje nam jak czysta i głęboka jest wolność. Jak jest ważna i jak warto ją cenić i o nią dbać – kontynuował Remigiusz Grzela, który w swojej twórczości także wiele uwagi poświęca tematyce wolności.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak także otrzymał specjalną dedykację.

Tego samego dnia, podczas wizyty w Starogardzie Gdańskim, Remigiusz Grzela odwiedził także młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie – szkoły, której sam jest absolwentem. Spotkaniu, jak za każdym razem, kiedy pisarz pojawia się w murach I LO towarzyszyły ogromne emocje.
Fot. Małgorzata Rogala