100.rocznica powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego to wyjątkowa okazja do świętowania. Obchody potrwają cały rok, a rozpoczną się hucznie. Już 29 stycznia o godz. 18:00 prezydent miasta, przewodnicząca Rady Miasta oraz komitet organizacyjny obchodów 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy zapraszają na wyjątkowy koncert zespołu pieśni i tańca „MAZOWSZE”. Wstęp wolny.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego należy do największych na świecie zespołów artystycznych, które od początku swojego istnienia sięgają do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.
29 stycznia w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby soliści, chór i orkiestra wykonają program pt. „Pieśni Patriotyczne”. W programie utworów, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom i dodawały otuchy w trudnych chwilach. Starogardzianie usłyszą pieśni, które były i nadal są istotnym elementem tożsamości narodowej, które śpiewano niegdyś w polskich domach. W programie znajdą się zarówno pieśni: legionowe i ułańskie: ,,O mój rozmarynie”, ,,Legiony”, ,,Bywaj dziewczę zdrowe”, jak i wojskowe, zwane też pieśniami żołnierskimi: ,,Czerwone maki na Monte Cassino”, ,,Serce w plecaku” i wiele innych.
Koncertem ,,Pieśni Patriotyczne” zespół ,,Mazowsze” uświetni uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wszelkie uroczystości o charakterze patriotycznym.
Słowo o „Mazowszu”
Oficjalnie zespół „Mazowsze” powołany został do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku. Tadeusz Sygietyński – wybitny kompozytor i miłośnik folkloru – otrzymał polecenie zorganizowania zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach oraz tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Repertuar zespołu szybko się jednak rozszerzył o folklor innych regionów Polski. Dziś w swoim dorobku Mazowsze ma opracowania sceniczne 42 z nich.
Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, Mazowsze powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Jego rodowód potwierdza, że wśród różnych mód my Polacy jesteśmy zawsze sobą.
Dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty zespołu były pierwszym kontaktem z polską kulturą. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!” – napisał o zespole szwajcarski dziennik Gazette de Lausanne, a Jerzy Waldorff nazwał Mazowsze perłą w koronie Rzeczypospolitej.
Zespół pojawił się na scenie ponad 7000 razy. Artyści wystąpili dla ponad 16 milionów widzów, w 50 krajach na 5 kontynentach.
Wstęp wolny! Zapraszamy!