Malarstwo prof. Władysława Jackiewicza w cyklu „Sztuka Polska”

Do 6 grudnia, w ramach cyklu „Sztuka Polska”, w Starogardzkim Centrum Kultury oglądać można obszerną kolekcję prac prof. Władysława Jackiewicza z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy jego urodzin. Ekspozycja jest pierwszą okazją do pokazania dorobku artysty w Starogardzie, z którym całe życie łączyły go silne więzy rodzinne.18 października odbył się wernisaż wystawy.

– Prof. Władysław Jackiewicz urodził się w 1924 r. w Podbrodziu (koło Wilna), zmarł 30 marca 2016 r. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie (obecnie Akademia Sztuk Plastycznych w Gdańsku). Dyplom uzyskał w 1952 r. w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. W latach 1959-1981 rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, przechodząc po szczeblach kariery akademickiej od asystenta do profesora (1975). W latach 1969-1981 pełnił funkcję rektora PWSSP – przypomniał podczas wernisażu Adam Jakub Haras z Galerii „A” im. Michała Faryseja.

Wyjątkowym akcentem wieczoru była obecność córki #EwyJackiewicz, syna #PawłaJackiewicza oraz wnuczki #SofiiJackiewicz, którzy podzielili się wspomnieniami i osobistymi refleksjami na temat twórczości artysty.
Wyjątkowym akcentem wieczoru była obecność syna malarza Pawła Jackiewicza, córki Ewy Jackiewicz oraz wnuczki Sofii Jackiewicz (obie na zdjęciu), którzy podzielili się wspomnieniami i osobistymi refleksjami na temat twórczości artysty.

Malarz był współtwórcą „Grupy Gdańskiej” oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a po jego rozwiązaniu założycielem Związku Polskich Malarzy i Grafików, w którym w latach 1985-1989 pełnił funkcję prezesa. Na przestrzeni lat 1986-1990 był członkiem Narodowej Rady Kultury.

Wczesne prace Władysława Jackiewicza z czasów studenckich i początku lat 50-tych powstawały jeszcze pod wpływem Artura Nachta-Samborskiego oraz Piotra Potworowskiego i są utrzymane w stylistyce koloryzmu. Lata 50-te to okres poszukiwań twórczych artysty.

W imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka na wernisażu pojawiła się Magdalena Dalecka, rzecznik prasowy Prezydenta, która podziękowała za przygotowanie pięknej ekspozycji wszystkim zaangażowanym.

Początkowo Władysław Jackiewicz malował odrealnione krajobrazy o żywej kolorystyce, potem zwrócił się w stronę kubizmu, by w końcu sięgnąć do sfery abstrakcji. Pod koniec dekady Władysław Jackiewicz ostatecznie poświęcił się abstrakcji, poruszając przede wszystkim temat cielesności i wypracowując własną ideę aktu, który stał się motywem przewodnim sztuki malarza.

Reprezentował Polskę na XLII Biennale w Wenecji w 1988 r. Brał udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i ponad 140 zbiorowych w kraju i za granicą. Jego malarstwo znajduje się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych.

Godziny otwarcia wystawy:
pn., wt., śr. 9:00-18:00
czw. – pt. 10:00-16:00
sb. wystawa nieczynna
ndz. 14:00-18:00

Wystawa nieczynna, 1 i 11 listopada br.

Bilety w cenie 5 zł – ulgowy, 10 zł – normalny, dostępne w recepcji SCK.

Fot. Edyta Lichy