29 listopada br. podczas uroczystej Gali nagrodzono najaktywniejszych starogardzkich wolontariuszy. Doceniono tych, którzy w minionym roku z pasją i zaangażowaniem, a przy tym całkowicie bezinteresownie, pomagali innym. Wolontariuszem Roku 2024 Gminy Miejskiej Starogard Gdański zostali Wiktoria Błazikowska i Marcel Dymerski. Tytuł Wolontariusza Powiatu Starogardzkiego otrzymał Krzysztof Tyczyński, a Gminy Starogard Gdański – Dawid Klein. Specjalna nagroda społeczna Starogardzki Anioł Dobroczynności trafił do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma.
Wolontariusz to człowiek o dobrym i wrażliwym sercu, który nie potrafi przejść obojętnie obok ludzi w potrzebie. Pomaganie to jego powołanie. Potrafi dzielić się dobrem. Cierpliwy, empatyczny, wyrozumiały, tolerancyjny i zaangażowany. Akceptuje „inność drugiego człowieka” jego zagubienie, nieporadność czy też samotność.
Najlepsi wolontariusze roku 2024
29 listopada br. w Hoteu „REN” Stowarzyszenie „Można Inaczej” wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych podsumowali działania wolontariackie w Starogardzie Gdańskim, Powiecie Starogardzkim i Gminie Starogard mijającego 2024 roku.
— Nagradzamy dzisiaj prawdziwych cichych bohaterów dobra. Bycie wolontariuszem nie jest łatwym zadaniem ale wszyscy tych Aniołów Dobra potrzebujemy. Potrzebujemy być blisko dobrych ludzi, dzięki, którym mamy szansę być lepszymi. Oni właśnie tacy są —powiedzieli prowadzący Galę Daniel Rehmus i Łukasz Rocławski.
– Dziękuję nominującym i nominowanym. Jakże to piękna umiejętność umieć dostrzegać w innych dobro – takie czyste bez żadnych zależności. Jesteście wielcy, jesteście piękni, macie to coś w sobie. Dziękuję, że jesteście, że możemy być tu razem, bo przecież razem możemy więcej – powiedziała prezes Stowarzyszenia Można Inaczej Dorota Dorau.
Statuetki, dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyli zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański Maciej Kalinowski, starosta starogardzka Wioleta Strzemkowska -Konkolewska oraz wójt Gminy Starogard Artur Osnowski.
Wolontariusz 2024 roku Gminy Miejskiej Starogard Gdanski
Tytuł 𝐖𝐨𝐥𝐨𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳 𝐑𝐨𝐤𝐮 𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐆𝐦𝐢𝐧𝐲 𝐌𝐢𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐒𝐭𝐚𝐫𝐨𝐠𝐚𝐫𝐝 𝐆𝐝𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐢 otrzymali Wiktoria Błazikowska i Marce Dymerski. Do nagrody nominowano ich Stowarzyszenie „Można Inaczej” za systematyczność w podejmowaniu działań społecznych, za integrowanie środowiska rówieśniczego i pokazywanie piękna samego wolontariatu oraz za dostrzeganie potrzeby innych, poświęcanie im czasu i bezinteresowną pomoc z uśmiechem na ustach.
Wolontariusz 2024 roku Powiatu Starogardzkiego
Tytuł 𝐖𝐨𝐥𝐨𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳 𝐑𝐨𝐤𝐮 𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐏𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐮 𝐒𝐭𝐚𝐫𝐨𝐠𝐚𝐫𝐝𝐳𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 otrzymał Krzysztof Tyczyński ze Stowarzyszenie Aktywni Kociewiacy. Do nagrody nominował go Wójt Gminy Skórcz za burzenie barier, tworzenie pomostów relacji, po to, aby móc pomagać innym, za dostrzeganie trudności tych, którzy w codzienności zmagają się z trudnościami lub walczą z żywiołem.
Wolontariusz 2024 roku Gminy Starogard Gdański
Tytuł 𝐖𝐨𝐥𝐨𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳 𝐑𝐨𝐤𝐮 𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐆𝐦𝐢𝐧𝐲 𝐒𝐭𝐚𝐫𝐨𝐠𝐚𝐫𝐝 𝐆𝐝𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐢 przypadł Dawidowi Klein. Do nagrody nominowany przez wójta Gminy Starogard Gdański za bezinteresowne podejmowanie wielu działań społecznych, dbanie o wizerunek najbliższego środowiska, pielęgnowanie tradycji i dbanie o miejsca pamięci.
Wyróżnieni wolontariusze roku 2024
Kapituła konkursu Wolontariusz Roku 2024 w składzie: Urszula Ossowska, Ewa Życzyńska, Iwona Niedzielska, Elżbieta Serocka, Monika Dzwonkowska i Łukasz Łangowski przyznała następujące specjalne wyróżnienia.
Otrzymali je: Adam Stromowski za działania społeczne dla mieszkańców Pączewa. Dominika Kiedrowska za łączenie pasji z pomaganiem i wzorowe prowadzenie gromady Zuchowej w Skarszewach i dbanie o rozwój ZHP. Adam Zgoda za za pokazywanie innym, że życie jest wartością i zawsze ważny jest człowiek. Marta Kosznik za integrowanie środowiska szkolnego i motywowanie do pomagania innym oraz twórcze wdrażanie pomysłów w życie społeczne. Teresa Głodek za siłę ducha, za dawanie siebie osobom chorym, edukowanie kobiet z chorobami onkologicznymi.
Furkana Karakus za łączenie różnych grup społecznych i angażowanie w aktywność ruchową, otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Julia Grzebinoga za empatię, edukowanie kobiet z chorobami onkologicznymi, pokazywanie, że nawet w trudnych momentach życia, każda chwila jest wartością. Karolina Specht, Łukasz Brzeziński, Paweł Bara, Michał Pięta, Michał Wirkusa ze Szkolnego Koła Wolontariatu za systematyczne wspieranie działań OSIR Starogard Gdański, za rzekę pomysłów, podejmowanie działań charytatywnych i reagowanie na potrzeby w środowisku rówieśników. Katarzyna Stencel i Oskar Kotowski za umiejętne angażowanie w działania społeczne młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim.
Edyta Lichy za czas podarowany osobom, które potrzebują obecności drugiego człowieka, za entuzjazm i uśmiech oraz bycie przyjacielem osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Antoni Herold za reprezentowanie Kociewia nie tylko w Młodzieżowej Radzie Powiatu, ale również na terenie Polski, nade wszystko za dążenie do tego, aby głos młodzieży wybrzmiewał wszędzie tam, gdzie mówi się o potrzebach młodych. Diana Wielewicka za współtworzenie Starogardzkiej Akademii Wsparcia Dziecka i Rodziny, za dostrzeganie w osobach potrzebujących tego, co jest wartościowe, za bycie tam, gdzie trzeba w danej chwili pomóc i być z drugą osobą. Ks. Maciej Gizela za odkrywanie potencjału ludzi młodych, stwarzanie im warunków do rozwoju pasji, pokazywanie jaką wartością są spotkania z ludźmi chorymi, starszymi.
Wyróżnienia specjalne
Wyróżnienie specjalne otrzymała nominowana przez Ochotniczą Straż Pożarną Jolanta Czyryk. Wyróżniono jej umiejetność łączenia wiedzy z sercem, czas podarowany OSP, uśmiech i dobroć otuloną autentycznością i siłą ducha. Nagrodę wręczył jej poseł na Sejm RP Patryk Gabriel.
Starogardzki Anioł Dobroczynności powędrował w tym roku do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. Odebrał go członek Zarządu Andrzej Dziuban.
Anielskie Skrzydła trafiły w ręce społeczników, którzy wspierają ideę wolontariatu. Nie tyko sami pomagają, ale angażują do pomocy innych – młodych i starszych, dając im przykada życia pełnego skupienia na potrzebach drugiego człowieka.
Dla wszystkich laureatów, którzy odbierali z rąk władz samorządowych nagrody i wyróżnienia, to był bardzo wzruszający wieczór. W podziękowaniu podkreślali, że najważniejszy w tej pracy jest uśmiech drugiego człowieka. – Ta radość widoczna na twarzach innych daje największą satysfakcję i poczucie, że to, co robimy ma sens – mówili nagrodzeni.
XX Starogardzka Gala Wolontariatu
Sobotni wieczór XX Starogardzkiej Gali Wolontariatu był pełen wzruszeń i emocji. Swoją osobą uświetniła go była prezes Stowarzyszenia Krystyna Lamparska. Obecna prezes Dorota Dorau ze łzami w oczach podziękowała jej za serce, które włożyła w rozwój Stowarzyszenia. Podkreśiła, jak wielką siłę dała swoim następczyniom. Podziękowała swojej poprzedniczce również za nieustanne bycie dobrym duchem Stowarzyszenia.
Sama odebrała też wiele gratulacji i podziękowań za pracę na rzecz promocji idei wolontariatu z okazji organizacji dwudziestej już gali. Kwiaty i listy gratulacyjne wręczyli jej włodarze miasta, gminy i powiatu, a także przyjaciele Stowarzyszenia.
Wśród zaproszonych na tę wyjątkową uroczystość gości byli m.in. poseł na Sejm RP Patryk Gabriel, kierownik Biura ds. Współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Agata Chrul, wiceprzewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Łukasz Gabriel, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszula Ossowska, Kierownik Referatu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Sylwia Ossowska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. osób z niepełnosprawnościami Ewa Życzyńska, sekretarz Gminy Starogard Gdański Łangowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Można Inaczej i zarazem koordynator Starogardzkiego Centrum Wolontariatu Elżbieta Serocka, a także Wolontariusz Roku 2023 Gminy Miejskiej Starogard Gdański .
Gala Wolontariatu 2024 była pełna niespodzianek i wzruszeń. Również dla przedstawicieli państwowych władz i lokalnych władz samorządowych, którzy otrzymali latarenki z przesłaniem, by współpraca, jaka łączy władze z organizacjami pozarządowymi, rozkwitała i przynosiła nadzieje i pożądane wsparcie.
Organizatorem miejskiej, gminnej i powiatowej gali po raz kolejny było Stowarzyszenie „Można Inaczej”. Zorganizowało ją we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi „Polpharma”, Hotelem Ren, Firmą Iglotex i Herold. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym lokalnych samorządów oraz różnych fundatorów nagród indywidualnych.
fot. Magdalena Dalecka