Las Szpęgawski – uroczystości w 76.rocznicę zbrodni

Setki osób wzięło udział w niedziele 27 września 2015 r. w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę kaźni na narodzie polskim w Lesie Szpęgawskim.

Obok Piaśnicy koło Wejherowa i Mniszka pod Świeciem jest to jedno z głównych miejsc kaźni na Pomorzu. Szacuje się, że od września 1939 r. do stycznia 1940 r. hitlerowcy rozstrzelali w Lesie Szpęgawskim około 7 tys. osób. Stracono tam m.in. działaczy organizacji kombatanckich, powstańców wielkopolskich, nauczycieli, księży, działaczy społecznych i politycznych, lekarzy, burmistrzów, adwokatów, kupców oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie – przypomniał Ryszard Szwoch – sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej.
W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści Ziemi Kociewskiej, władze samorządowe miasta Starogardu Gdańskiego i Tczewa oraz powiatu starogardzkiego i tczewskiego.

Uroczystej Mszy koncelebrowanej przewodniczył ks. bp senior Piotr Krupa. Powiedział: „wyrażamy dziś pamięć o tamtych smutnych czasach i modlimy się za tych, którzy cierpieli i umierali. Pamiętamy nie po to, by się mścić. Wybaczyliśmy i wybaczamy. Mówimy o tym by być czujnym. Oby już nigdy nie wróciła żadna obłąkańcza filozofia tamtego czasu, która najpierw chciała zlikwidować krzyż, a potem likwidowała człowieka”.

Apelem poległych uczczono śmierć mieszkańców Kociewia, których ciała spoczywają w masowych grobach w Szpęgawsku. Salwa honorowa i wspólnie odśpiewana „Rota” przy akompaniamencie orkiestry dętej z Pelplina zakończyły uroczystości 76.rocznicy mordu szpęgawskiego.