Na ścianie kolejnego bloku na osiedlu Kopernika w Starogardzie Gdańskim zagościł nowy barwny mural. Oficjalnie odsłonięty został 10 października br. Obraz wpisuje się w ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Dzieciństwo bez Przemocy”. Kampania wystartowała 8 października. Jej lokalnym koordynatorem jest Centrum Pomocy Dzieciom.
Udane dzieciństwo kojarzy się z beztroską, poczuciem bezpieczeństwa, miłością, wolnością i radością. Taki jest też nowy mural w Starogardzie – barwny, radosny, pełen optymizmu. Przedstawia szczęśliwe dziecko, które wśród polnych kwiatów z beztroską oddaje się dziecięcym zabawom. Tematycznie wpisuje się w ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Dzieciństwo bez Przemocy”. Jej lokalnym koordynatorem jest Centrum Pomocy Dzieciom.
Cel i przesłanie
Najwięcej radości obraz dostarczył dzieciom z Przedszkola Nr 4 Tęczą Malowane i Szkoły Podstawowej nr 8, które uczestniczyły w uroczystym spotkaniu z okazji powstania muralu. Zapytane, jakie powinno być dzieciństwo, odpowiadały, że ładne i wesołe. Widać było, że bardzo podobał im się nowy mural, bo swój zachwyt wyrażały spontanicznie.
— Dzieci reagują właściwie. Uśmiechają się, komentują co widzą, bo tak ma działać ten obraz. Ma wpływać i budować w mieszkańcach społeczną świadomość na temat dobrego, odpowiedzialnego rodzicielstwa, nacechowanego wrażliwością, czułością i szacunkiem wobec dzieci. Nie zawsze tak jest. Jak wskazują badania, przedstawione przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, jedno na troje dzieci doświadczyło przemocy fizycznej i psychicznej ze strony swoich bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem fizycznym. Te dzieci często cierpią w samotności, niezauważone. A przecież każde dziecko ma prawo do życia w bezpiecznych warunkach, otoczone troską, miłością i szacunkiem ze strony dorosłych. Mamy być uważni, czujni, wrażliwi. Mamy reagować i wspierać. Taki jests przekaz tego obrazu — mówi koordynatorka CPD Aurelia Jankowska.
Spotkanie inicjatorów, twórców, sponsorów oraz władz miasta i powiatu
Oficjalne spotkanie przy muralu inicjatorów, twórców, sponsorów i mieszkańców Starogardu Gdańskiego odbyło się 10 października br. Gośćmi uroczystości byli prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, starosta starogardzka Wioleta Strzemkowska-Konkolewska oraz dyrektor PCPR Urszula Ossowska.
— Sześć lat temu w rozmowie z Józkiem Olszynką wyraziłem wolę, aby to miejsce stało się aleją starogardzkich murali. Tak się dzisiaj dzieje. Został nam jeszcze jeden blok – przyznał Prezydent.
Wspomniał, że mural to bardzo specyficzna forma wyrazu artystycznego. Nie jest łatwa, ale w swoim przekazie wymowna.
— Ten obraz stworzyli wspaniali lokalni artyści, których podziwiam. Obraz wpisuje się w kampanię społeczną „Dzieciństwo bez Przemocy”, w inauguracji której uczestniczyłem osobiście. Idea tej kampanii, jej cele, przesłanie i zasięg mogą mieć niebagatelny wpływ nie tylko na zmianę naszej świadomości, ale również prawa polskiego w zakresie ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem. Pamiętajmy jednak, że takie akcje to czasowe projekty. My musimy myśleć o bezpieczeństwie naszych dzieci przez cały rok i kolejny i kolejny. Mam nadzieję, że każdy, kto będzie tędy przechodził, przejeżdżał zerkając na ten jakże optymistyczny obraz, dopuści do siebie refleksję, jak ważne jest w życiu szczęśliwe dzieciństwo, jaką moc daje na całe życie dorosłe – spuentował Janusz Stankowiak.
Podziękował inicjatorom Aurelii Jankowskiej i Romie Kamrowskiej, twórcom Magdalenia, Adamowi Harasom i Józkowi Olszynce, prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie Wiesławowi Wrzesińskiemu oraz wszystkim sponsorom.
Inicjatorzy, twórcy i sponsorzy
Autorką projektu muralu jest Magdalena Haras. Wykonawcami trio o znanym już w Starogardzie pseudonimie H2O czyli Magdalena Haras, Adam Jakub Haras i Józef Olszynka. Do jego powstania przyczynili się Roma Kamrowska, Polpharma, Nova Budownictwo i RZ Budownictwo. Podziękowania otrzymała również Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kociewie” za udostępnienie powierzchni do wykonania obrazu.
fot. Magdalena Dalecka