Z okazji jubileuszu 25-lecia patronatu św. Wojciecha nad miastem Starogard Gdański oraz 70-lecia poświęcenia kościoła pod jego wezwaniem 24 kwietnia zorganizowane zostały uroczystości na skwerze św. Wojciecha, a także uroczysta msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny, którą koncelebrowali wszyscy proboszczowie starogardzkich parafii.
Pod pomnikiem Patrona Miasta zebrali się duchowni, delegacje władz samorządowych, najważniejszych instytucji oraz mieszkańcy. – Konsekracji znajdującego się tuż obok nas kościoła dokładnie 23 kwietnia 1953 roku dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Chełmiński Kazimierz Józef Kowalski. Było to doniosłe i niezwykle ważne dla parafian tak zwanego „kościoła na polu” wydarzenie. Parafia pod wezwaniem świętego Wojciecha powstała 21 lat wcześniej. Erygował ją Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Wojciech Okoniewski, Ordynariusz Diecezji Chełmińskiej dekretem z dnia 11 maja 1932 roku. Administratorem parafii został Ksiądz Antoni Henryk Szuman. W tym samym roku ksiądz Szuman kupił 75 hektarów ziemi dla parafii pod budowę kościoła przy ulicy Pomorskiej – przypomniał w swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
– W 1998 roku wszyscy z wielką radością obchodziliśmy rocznicę 800-lecia Starogardu. Właśnie wtedy, podczas uroczystości z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem kardynała Józefa Glempa święty Wojciech został ogłoszony Patronem Miasta. Możemy być dumni z tego, że to właśnie on sprawuje nad nami opiekę. To Patron niezwykle zacny. Święty Wojciech był z pewnością człowiekiem godnym podziwu i najwyższego szacunku. Wyróżniał się niezłomnością, odwagą, a także dążeniem do prawdy. Doskonale zdając sobie sprawę z tego, że naraża własne życie, nauczał, nawracał pogan i głosił słowo Boże. Wiedział, że jeśli wszyscy mieszkańcy danego terenu będą wierzyć w tego samego Boga oraz wyznawać te same wartości, unikną konfliktów oraz wojen. Pragnął przede wszystkim pokoju i do niego przez całe swoje życie dążył. Był przekonany o tym, że człowiek może się rozwijać tylko wtedy, gdy doświadcza przede wszystkim harmonii. Święty Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku od uderzenia toporem lub włócznią w serce przez Prusa imieniem Sicco. Ciału odcięto głowę i nabito na pal, co miało wyrażać hańbę. Historia życia oraz męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha uczy, że istnieją wartości nadrzędne, które powinny nas jednoczyć. Korzystajmy z jego opieki i nigdy nie zapominajmy o tym, że to dzięki takim wyjątkowym postaciom, jak święty Wojciech możemy żyć dzisiaj w bezpiecznym kraju i mieście, za co jesteśmy dozgonnie wdzięczni – mówił Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.
Po złożeniu przez delegacje wiązanek kwiatów oraz odmówieniu przez biskupa Ryszarda Kasynę „Aktu oddania miasta w opiekę św. Wojciecha” procesja przeszła do kościoła, uroczyście wprowadzając do świątyni jego relikwie. – To dla nas wszystkich, mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz parafian bardzo ważny dzień. Dzięki relikwiom I stopnia, które od dzisiaj znajdować się będą w naszym kościele będziemy mogli jeszcze bardziej czuć opiekę naszego Patrona, który wspiera nas codziennie – powiedział proboszcz parafii pw. św. Wojciecha ks. Janusz Lipski.
Na zakończenie mszy św. ksiądz biskup Ryszard Kasyna otrzymał podziękowania od parafian, a Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert nie tylko podziękowali księdzu biskupowi za przewodniczenie uroczystej mszy św., ale też poprosili o modlitwę za Starogard Gdański i jego mieszkańców.
Fot. Małgorzata Rogala