II Okręgowe Mistrzostwa Służby Więziennej Okręgu Bydgoskiego w strzelectwie sportowym

Na obiekcie Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego przy ul. Brackiej 1 w Starogardzie Gdańskim odbyły się II Okręgowe Mistrzostwa Służby Więziennej Okręgu Bydgoskiego w strzelectwie sportowym.

Zawody zostały zorganizowane przez starogardzki Areszt Śledczy i Ligę Obrony Kraju Stowarzyszenie Zarząd KS Tarcza Lok z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym płk. Andrzeja Gniota – Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz Janusza Stankowiaka – Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

Tegoroczna edycja turnieju

Uczestnikami rywalizacji strzeleckiej byli funkcjonariusze Służby Więziennej reprezentujący wszystkie jednostki penitencjarne okręgu bydgoskiego (dziewięć zespołów). Dodatkowo reprezentację wystawił Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej Odział Zamiejscowy w Zwartowie. W skład każdej z 3- osobowych drużyn składających się z przedstawicieli danej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej wchodziło dwóch mężczyzn oraz jedna kobieta. Ponadto zaproszono do współrywalizacji inne służby mundurowe m.in. Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Miejską, Regionalną Straż Ochrony Kolei oraz Straż Leśną. Łącznie w turnieju strzeleckim wzięły udział aż 23 zespoły strzeleckie.

Strzały w sam środek tarczy

O godzinie 09:45 przeprowadzono uroczystą zbiórkę, podczas której organizatorzy przywitali wszystkich uczestników oraz przybyłych gości. Następnie przystąpiono do zawodów – strzelano w pozycji stojącej z odległości 50 metrów z karabiny sportowego 5,6 mm Ksp do tarczy sportowej Ts-1. Każdy z uczestników oddawał 3 strzały próbne (nie liczące się do punktacji) oraz 10 ocenianych. Obowiązywała zasada, iż w przypadku trafienia w linię uznaje się trafienie w pole o wyższej numeracji. Ośmioosobowej komisji sędziowskiej przewodniczył Krzysztof Reczko.

Zawody odbywały się w konkurencji dla Służby Więziennej i odrębnie dla przedstawicieli innych formacji mundurowych w kategoriach drużynowej oraz indywidualnej. Spośród wszystkich uczestników wyłoniony został „król zawodów”.

Najlepsi z najlepszych

W klasyfikacji drużynowej w konkurencji Służby Więziennej najwyższą lokatę zdobyli funkcjonariusze Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Aresztu Śledzczego w Starogardzie Gdańskim, a na trzecim bydgoski Areszt Śledczy. Indywidualnie wyróżniono Przemysława Grabarczyk (ZK Inowrocław), Nowak Darię (ZK Inowrocław) i Kamila Muracha (AŚ Starogard Gdański).

W klasyfikacji drużynowej obejmującej pozostałych uczestników zawodów, bezkonkurencyjna okazała się gdańska Straż Ochrony Kolei. Drugą lokatę zdobyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim, a na trzecim miejscu uplasowali się funkcjonariusze policji z kościerskiej Komendy Powiatowej Policji. Na indywidualne wyróżnienie zasłużyli Jażdżewski Łukasz (Straż Ochrony Kolei w Gdańsku), Rohde Mirosław (Nadleśnictwo Lubichowo) i Szukała Leszek (KPP w Starogardzie Gdańskim).

Najlepszą zawodniczką turnieju w kategorii Służby Więziennej okazała się Nowak Daria z inowrocławskiej jednostki penitenjarnej. Przemysław Grabarczyk, także z Zakładu Karnego w Inowrocławiu osiągnął najwyższy wynik punktowy z funkcjonariuszy reprezentacyjnych jednostki organizacyjne Służby Więziennej. „Królem zawodów” został Przemysław Grabarczyk.

Wyróżnieni otrzymali upominki i dyplomy, najlepsi puchary. Ale, co warto podkreślić, wygranymi okazali się wszyscy uczestnicy turnieju. Wspaniałej pogodzie na starogardzkiej strzelnicy towarzyszył duch zdrowej rywalizacji i możliwość integracji.

Podsumowanie turnieju

Wydarzenie ukierunkowane było przede wszystkim na doskonalenie umiejętności w zakresie strzelania z broni sportowej, popularyzacji tej dyscypliny sportowej wśród funkcjonariuszy służb mundurowych. Bardzo ważny był również aspekt integracji środowiska funkcjonariuszy reprezentujących poszczególne formacje mundurowe oraz kształtowania pozytywnego wizerunku służb mundurowych w społeczeństwie.

„Każdy ma coś, co może dać innym” (Barbara Bush)

Dziś mieliśmy ogromne szczęście, aby bezpiecznie uczestniczyć w turnieju strzeleckim, ale więziennicy na południu Polski – nasze koleżanki i nasi koledzy – przeżywają osobiste dramaty związane z utratą dorobku życiowego. W związku z tą tragiczną sytuacją wywołaną żywiołem zachęcaliśmy podczas turnieju do wsparcia specjalnie utworzonej przez Centralny Zarząd Służby Więziennej oraz przez Fundację Na Rzecz Pomocy Funkcjonariuszom Służby Więziennej „ANDRZEJ” zbiórki finansowej przeznaczonej dla funkcjonariuszy i pracowników formacji poszkodowanych podczas powodzi zbierając datki do specjalnie przygotowanej na ten cel puszki oraz rozdając ulotki informujące o akcji i możliwości dokonania przelewu na wskazane poniżej konto fundacji.

Zachęcamy wszystkich do udzielenia pomocy poprzez wpłatę przelewem tradycyjnym na konto Fundacji na Rzecz Pomocy Funkcjonariuszom Służby Więziennej „ANDRZEJ” Czerwony Bór 2, 18-400 Łomża. Numer konta: 58 2490 0005 0000 4530 5774 4011 z dopiskiem POWÓDŹ. Wpłat można dokonywać do dnia 27 września 2024 r.

PomagajMY – nie bądźmy obojętni na tragedię dotykającą innych!

Tekst: mjr Kamila Turzyńska
Zdjęcia: mjr Kamila Turzyńska; Karol Skonieczny; Grzegorz Szynkowski (UM)