24 lipca Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Bernarda Sychty w Starogardzie Gdańskim odwiedziła Cecylia Klobukowska, mieszkająca obecnie w Nowej Zelandii Kociewianka z pochodzenia, która w imieniu Rady Nadzorczej Polish Heritage of Otago and Southland Charitable Trust (POHOS) w Nowej Zelandii, wspólnie z członkiem założycielem stowarzyszenia POHOS Paulem Klemickiem, przekazała książkę jego autorstwa pt. „Emigracja z Kociewia i Kaszub do Nowej Zelandii”.
Wydawnictwo opowiada o pierwszych polskich osadnikach rodem z Kociewia w Nowej Zelandii w drugiej połowie XIX wieku. Naświetla mało znane fakty o losach emigracji polskiej spod zaboru pruskiego do jednego z najdalej wysuniętych na świecie kraju nad brzegami południowego Pacyfiku.
– Paul jest urodzonym badaczem. Dwa lata temu obchodziliśmy 150-lecie osiedlenia Kociewiaków w Nowej Zelandii. Była to doskonała okazja do dokonania pewnych podsumowań i ich wydania. Żeby to zrobić autor musiał wrócić do korzeni. Dlatego to wydawnictwo zaczyna się od przepięknych wspomnień kociewskich rodzin. To coś niezwykłego – powiedziała Cecylia Klobukowska.
– Ze sobą przywiozłam także niezwykłą muszlę, która występuje tylko w wodach południowego Pacyfiku. Mam nadzieję, że wiatr będzie wiał pomyślnie dla Kociewia i naszej współpracy, która zaczęła się z Muzeum Ziemi Kociewskiej wiele lat temu – dodała pani Cecylia.
Goście nie odjechali z pustymi rękoma. W prezencie otrzymali reprint książki pt. „Historia Miasta Starogardu autorstwa Bernharda Stadiego”, którą na ich ręce przekazali dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej dr Mariusz Brodnicki oraz kustosz Muzeum Zbigniew Potocki.
Fot. Grzegorz Szynkowski