Tysiące instytucji i organizacji w całym kraju, również ze Starogardu Gdański włączyło się w kampanię społeczną „Dzieciństwo bez Przemocy”. Organizuje ją Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Krajową Koalicją na rzecz Ochrony Dzieci oraz Rzecznikiem Praw Dziecka. Kampanie patronatem objął Premier Rządu Donald Tuska. Jej uroczysta inauguracja odbyła 8 października br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Uczestniczył w niej Prezydent Miasta Starogard Gdański oraz przedstawiciele starogardzkiego Centrum Pomocy Dzieciom.
Gmina Miejska Starogard Gdański została partnerem lokalnym ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dzieciństwo bez Przemocy”. Jej inicjatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Krajowa Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci. W ramach społecznej mobilizacji chcą wspólnie edukować, jak wychowywać dzieci bez przemocy, jak rozpoznawać przemoc i jak na nią reagować, by każde dziecko mogło rozwijać się w bezpiecznym środowisku.
Uroczysta inauguracja kampanii odbyła się 8 października br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Uczestniczyli w niej prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz przedstawicielki Centrum Pomocy Dzieciom Aurelia Jankowska i Kamila Zawionka.
— Niezwykle ważna akcja mobilizacji całego społeczeństwa, aby przeciwdziałać przemocy. Starogard jest dumny, że może w niej uczestniczyć. Wierzmy, że każde dziecko ma prawo do szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa, które daje moc na całe życie. Dlatego zjednoczyliśmy z Fundacją siły, by budować społeczną wrażliwość na przemoc i wzmacniać ochronę najmłodszych — mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak.
Dzieciństwo mocy bez przemocy to prawo każdego dziecka
— Naszym wspólnym celem jest zbudowanie społeczeństwa, które potrafi przeciwdziałać przemocy i troszczyć się o bezpieczeństwo najmłodszych. Każda przemoc odbiera dziecku poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i zaufanie do ludzi. My, dorośli możemy to zmienić. Poprzez tę kampanię chcemy budować społeczną wrażliwość i uświadamiać społeczeństwo nt. problemu przemocy wobec dzieci i sposobów reagowania na przemoc. Kampania skierowana jest zarówno do rodziców w celu podniesienia ich kompetencji wychowawczych, do osób pracujących z dziećmi, które zajmują się identyfikowaniem problemu przemocy i podejmowaniem interwencji, jak również do władz, instytucji i organizacji w celu zapewnienia oferty pomocy dzieciom i rodzinom oraz działań profilaktycznych — mówiła prezes zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Renata Szredzińska
Cele i zadania kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”
Podczas inauguracji dr Monika Sajkowska przestawiła cele kampanii, przekazy oraz działania, jakie partnerzy podejmą dla ochrony dzieci przed przemocą.
O najważniejszych działaniach resortu na rzecz ochrony dzieci przed przemocą w 2024 roku, o współpracy na szczeblu lokalnych władz samorządowych i planach zmian ogólnopolskiego prawa w tym zakresie mówili zastępca Rzecznika Praw Dziecka Adam Chmura, Ministra Edukacji Barbara Nowacka, Ministra ds. Równości Katarzyna Kotuła, Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rusdzińska-Bluszcz oraz Przewodnicząca Komisji ds. Dzieci i Młodzieży Monika Rosa.
Ważny głos w dyskusji zabrali też goście specjalni Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia i Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa -Błońska.
— Jako społeczeństwo mamy olbrzymią pracę do wykonania. Naszym zadaniem jest włączyć wrażliwość w każdym z nas, 24 godziny na dobę, aby powstrzymać tę falę przemocy przepływającą przez nasze społeczeństwo, które jest coraz bardziej rozbite, zmediatyzowane, podzielone na swoje konta w mediach społecznościowych. Inaczej nie przetrwamy. To właśnie my dorośli mamy być coraz bardziej uważni na każdy sygnał, na każdą rzecz którą można zrobić, aby przeciwdziałać przemocy. Wszyscy musimy pamiętać, że naszym podstawowym zadaniem jest stanąć po stronie ofiary, nie milczeć, gdy coś złego się dzieje w naszym środowisku – powiedział Marszałek Sejmu.
Wtorkowe spotkanie w Sejmie było ważnym momentem mobilizacji całego społeczeństwa do reagowania na przemoc. Skierowaniem uważności na szczęśliwe wychowywanie dzieci i podmiotowe ich traktowanie.
Lokalne działania kampanijne
W ramach kampanii w wielu miastach Polski powołano lokalnych koordynatorów. Ich zadaniem w ramach akcji jest inicjowanie różnych działań profilaktycznych, edukacyjnych adresowanych do dzieci, rodziców i społeczności lokalnej.
W Starogardzie Gdańskim kampanię koordynują Aurelia Jankowska i Kamila Zawionka z Centrum Pomocy Dzieciom FDDS. Partnerami zostali Gmina Miejska Starogard Gdański, Powiat Starogardzki, ZF Polpharma oraz Biuro Rachunkowe Roma Kamrowska.
— Przygotowując się do kampanii w czerwcu br. spotkałyśmy się z przedstawicielami Samorządu Szkolnego PSP 4 i PSP 8. Młodzież wyrażała swoje zdanie na temat, z czym kojarzy się im bezpieczne dzieciństwo. Odpowiadała na pytania, jakich działań oczekuje od dorosłych, władz samorządowych i ogólnopolskich, by dzieci miały szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo. We wrześniu odbyły się spotkania organizacyjno-informacyjne z przedstawicielami oświaty, ochrony zdrowia, sportu i kultury, na których otrzymali informacje i materiały dotyczące kampanii — poinformowała koordynatorka CPD Aurelia Jankowska.
Wspomniała też, że w ramach kampanii powstał w Starogardzie Gdańskim mural. Inicjatywa wyszła od właścicielki lokalnej firmy Romy Kamrowskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest budowanie codziennej świadomości społecznej, że DOBRE DZIECIŃSTWO DAJE DZIECKU MOC.
Plany kampanijne
— Przed nami wiele wyzwań kampanijnych. Planujemy szkolenia dla szerokiej grupy profesjonalistów na temat czynników ryzyka krzywdzenia dzieci, niespecyficznych objawów i podejmowania interwencji. Dla uczniów klas VII i VIII i młodzieży szkół średnich przygotowujemy warsztaty na temat zdrowia psychicznego w kontekście przemocy rówieśniczej, samotności i wykluczenia — tłumaczy dalej Jankowska.
W przestrzeni publicznej pojawią się bilbordy z grafiką kampanii, spoty kampanii w autobusach MZK oraz wielu obiektach użyteczności publicznej.
— Zaprosimy też uczniów i przedszkolaków oraz ich rodziców do dyskusji o tym, czym jest przemoc i jak na nią reagować. Towarzyszyć temu będą konkursy i inne akcje na temat praw dzieci, rodziny. Wszystko po to, aby rozbudzić świadomość, że każde dziecko zasługuje na pełne miłości i bezpieczne dzieciństwo, które wzmacnia jego rozwój.
Finał kampanii zaplanowany jest na 19 listopada. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W wielu miejscach w Polsce władze miast i gmin symbolicznie podświetlą budynki na czerwono, jako wyraz społecznej solidarności sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci.
fot. Magdalena Dalecka