„DEYNA poza boiskiem – uczeń, kolega i przyjaciel… Jaki był?” Wspomnienia dotyczące legendy polskiego futbolu, pochodzącego ze Starogardu Gdańskiego Kazimierza Deyny, były tematem przewodnim zorganizowanej 22 października konferencji z okazji przypadającej dzień później 77. rocznicy jego urodzin.
Spotkanie prowadził dziennikarz, pisarz, komentator sportowy i historyk piłki nożnej Stefan Szczepłek. Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby, które dobrze znały Kakę. Byli to:
Jerzy Kraska – 13-krotny reprezentant Polski (1972 – 1973), grający na pozycji defensywnego pomocnika, mistrz olimpijski, trener piłkarski
Mirosław Bulzacki – 23-krotny reprezentant Polski (1973 – 1975), legenda Łódzkiego Klubu Sportowego, w którego barwach, w ciągu dwunastu lat rozegrał 293 mecze
Michał Listkiewicz – dziennikarz sportowy, międzynarodowy sędzia piłkarski, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej (1999 – 2008).
Henryk Spychalski – starogardzki fotograf, kolega Kazimierza Deyny ze szkolnej ławki.
Przewodni temat dyskusji brzmiał: „DEYNA poza boiskiem – uczeń, kolega i przyjaciel/Jaki był?” Panowie z rozrzewnieniem wspominali wybitnego piłkarza, przytaczając przy tym ciekawe anegdoty.
– Kiedy myślę o Kazimierzu Deynie, to najpierw w głowie pojawia mi się obraz Kazika wychodzącego ze szkoły jeszcze przed rozpoczęciem lekcji. Ja dopiero do niej wchodziłem, a on już wychodził. W worku na kapcie miał schowaną oczywiście piłkę i krzyczał w biegu, że idzie grać. Jakby już wtedy wiedział, że treningi i piłka nożna będą jego przyszłością – wspominał Henryk Spychalski.
– Zdarzało mi się mieszkać z Kazikiem Deyną w jednym pokoju podczas różnych rozgrywek. Ktoś mógłby pomyśleć, że bywało u nas cicho, bo obaj byliśmy raczej mało rozmowni. Prawda była taka, że ja przeważnie w tym pokoju zostawałem sam. Kazik lubił wieczory spędzać jednak inaczej – mówił Jerzy Kraska.
– Powody naszego dzisiejszego spotkania są dwa. Przypadająca jutro rocznica 77. urodzin Kazimierza Deyny oraz fakt, że dokładnie za rok w Starogardzie Gdańskim otwarte zostanie CENTRUM DEYNY. Jako osoba, która nie jest stąd chciałbym podkreślić, że jesteście Państwo pierwszym miastem w Polsce, jakie robi coś takiego. Nikt wcześniej nie powołał do życia takiego obiektu, poświęconego w całości danemu sportowcowi. Są owszem izby pamięci, ale Państwo robicie coś niesamowitego. Ekspozycja poświęcona Kazimierzowi Deynie będzie jedyna w swoim rodzaju i jedyna taka na świecie – podkreślił prowadzący spotkanie Stefan Szczepłek.
Dziennikarz, który prywatnie był przyjacielem Kazimierza Deyny przekazał jako eksponaty dwie autentyczne koszulki Kaki, za co otrzymał gromkie brawa od wszystkich zebranych.
Wszystkiemu uważnie przysłuchiwali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Starogardzie Gdańskim, do której chodził także Kazimierz Deyna. Młodzież i pozostali słuchacze wzięli udział w konkursie wiedzy o wybitnym piłkarzu. Na najlepszych czekały nagrody.
Podczas wizyty na Stadionie Miejskim goście mogli zerknąć na budowę powstającego nieopodal CENTRUM DEYNY, którego otwarcie planowane jest na 23 października 2025 r.
Fot. Małgorzata Rogala/Magdalena Nowak