Aktualizacja wizji obszaru i celów przyszłej rewitalizacji były tematem dwóch warsztatów poświęconych uaktualnieniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta. We wtorek, 13 czerwca i w czwartek 22 czerwca w Społecznym Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki spotkali się przedstawiciele Komitetu Rewitalizacyjnego, wspólnot mieszkaniowych i magistratu. Spotkania poprowadził prof. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej.
13 czerwca w Społecznym Centrum Wsparcia Rodziny został zainicjowany cykl warsztatów mający wspomóc proces aktualizacji zapisów dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji. Istotą tych prac było uaktualnienie wizji i celów obszaru rewitalizacji na kolejne lata. Następnie przełożenie ich na konkretne działania do podjęcia.
Mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia dla obszaru rewitalizacji
Na początku pierwszego spotkania wiceprezydent Tadeusz Błędzki podsumowały zrealizowane w ostatnich latach działania rewitalizacyjne w Starogardzie Gdańskim. Pokazał zrealizowane inwestycje oraz omówił działania społeczne. Ich celem była poprawa jakości i poziomu życia mieszkańców Starogardu Gdańskiego poprzez zwiększenie atrakcyjności centralnych obszarów miasta oraz integracja i włączenie w życie społeczne rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem ze środowiskiem osób i rodzin prawidłowo funkcjonujących.
Pierwszego dnia warsztatów uczestnicy podzieleni na grupy analizowali stopień aktualności zdiagnozowanych w obecnie obowiązującym dokumencie Programu Rewitalizacji problemów wiążących się z rewitalizacją obszaru. Omawiali mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia w obszarach działań przestrzenno-funkcjonalnych, środowiskowych, technicznych, gospodarczych i społecznych. Drugiego dnia identyfikowali możliwe do realizacji w kolejnych latach projekty i przedsięwzięcia, wynikające ze zdiagnozowanych problemów oraz wypracowanych celów rewitalizacji i zapisów dotyczących wizji obszaru.
Identyfikacja problemów rewitalizacji
Nad działaniami infrastrukturalnymi i gospodarczymi pochylili się zastępca prezydenta Miasta Tadeusz Błędzki razem z Leszkiem Krzykowskim odpowiedzialnym w Gminie za projekt rewitalizacji oraz naczelnikiem Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Januszem Karczyńskim. Sprawami społecznym zajęły się przedstawicielki wspólnot mieszkaniowych razem z dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Anną Drężek, Kierownikiem Referatu współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Sylwią Ossowską i Pauliną Orzoł Naczelnikiem Wydziału Planowania i Urbanistyki.
Celem tych zadań było uaktualnienie wizji i celów obszaru rewitalizacji na kolejne lata.
Ja zaznaczył prowadzący warsztaty Miasto nie musi tworzyć nowego dokumentu. Wystarczy go uaktualnić, uwzględniając skutki zrealizowanych dotychczas zadań i aktualne problemy obszaru rewitalizacji.
— Potrzebujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcemy, aby obszar objęty rewitalizacją wyglądał za następne 5-10 lat. To pozwoli nam wyznaczyć cele i dobrać narzędzia, które pozwolą nam je osiągnąć. Znowelizowany Program da Miastu możliwość wnioskowania o środki zewnętrzne z Unii Europejskiej. To zapeni mu dalszyi intensywny rozwój — powiedział prof. Piotr Lorens.
Zaproszenie na spacer studialny
Prowadzący podkreślił, że praca nad nowelizacją Programu odbywa się metodą partycypacyjną.
— Bardzo nam zależy na bezpośrednim zaangażowaniu lokalnej społeczności w to zadanie. Mieszkańcy doskonale orientują się, czego im potrzeba i jak skutecznie poprawić swoje warunki życia. Oprócz warsztatów, zaplanowaliśmy więc 31 sierpnia br. wspólny spacer studialny, na który serdecznie wszystkich zapraszam— kontynuował prof. Lorens.
Prowadzący podziękował za przesłane ankiety oceniające dotychczasowe prace rewitalizacyjne w Starogardzie Gdańskim, które mieszkańcy mogli wypełniać do 15 czerwca.
— Każda opinia przesłana w formie ankiety jest dla nas istotna. Ich analiza pomoże nam zaktualizować dokument, nad którym pracowaliśmy przez te dwa dni – podsumował prowadzący warsztaty.
Nowelizacja Gminnego Programu Rewitalizacji Starogardu Gdańskiego ma być gotowa do końca roku. Przyjęcie dokumentu planowane jest na grudniową sesję Rady Miasta.
fot. Magdalena Dalecka
Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: