W poniedziałkowe popołudnie, 15 stycznia w Starogardzkim Centrum Kultury władze miasta, wykonawca i archeolog spotkali się z mieszkańcami miasta w sprawie zaawansowania przebudowy starogardzkiego Rynku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na jakim etapie są bieżące prace, co było powodem ich opóźnienia oraz jak będzie wyglądał harmonogram robót do maja 2018 roku.
– W połowie marca, jeśli pogoda dopisze, powinien zostać wznowiony ruch na trasie ulica Paderewskiego – ulica Podgórna, natomiast zamknięty zostanie przejazd od ul. Hallera do ul. Chojnickiej – poinformował kierownik budowy Rynku – Piotr Ludwik z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg w Starogardzie Gdańskim. – Aktualnie kończymy budowę kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągu. Przy okazji wspomniał o licznych kolizjach sieci podziemnych i braku dokładnej ich inwentaryzacji, co było jedną z przyczyn przestojów w pracach. – Każda napotkana kolizja wymagała przeprojektowania – tłumaczył. Podkreślił też, że cała inwestycja prowadzona jest pod nadzorem archeologicznym, co momentami mocno spowalnia pracę.
Potwierdziła to archeolog z Torunia – Lidia Grzeszkiewicz –Kotlewska, która przedstawiła szczegółową relację z prowadzonych przy okazji przebudowy Rynku, badań archeologicznych. Zaprezentowała poszczególne znaleziska, opisując ich pochodzenie i znaczenie.
Odpowiedziała też na jedno z pytań mieszkańca – pana Mokwy, dlaczego rozkopano Rynek z trzech stron jednocześnie.
– Być może to nasza wina – powiedziała archeolog. – Nieustannie proszę wykonawcę o to, żeby jeszcze rozebrał chodniki, ale nie chce bardziej komplikować życia mieszkańcom. My archeolodzy chcemy natomiast wiedzieć, co nas czeka pod powierzchnią. Wiemy już, że od strony wschodniej na szerokości ok. 4-7 metrów mogą znajdować się przedproża, które musimy zadokumentować. To są pozostałości po średniowiecznych kramach. Wydaje nam się że wszystkie cztery pierzeje mają takie przedproża, a jak wykonawca ułoży już ulicę i będzie nacisk na szybkie wykonanie chodników, nie zdążymy ich oczyścić i zdokumentować. Stąd pewne rzeczy dzieją się na naszą prośbę z uwagi na długi czas trwania poszczególnych prac archeologicznych.
Ciekawostką, o której pani archeolog wspomniała było znalezienie przy Ratuszu dawnego pręgierza, czyli fragmentu słupa służącego dawniej do publicznego wymierzania kar. – Liczymy jednak na to, że najciekawsze znaleziska ciągle przed nami. Do tej pory udało się nam ustalić, że ulica Podgórna wcale nie była taka stroma, jak dotąd myśleliśmy. A sam rynek dawniej miał nieco inny kształt. Najprawdopodobniej też ratusz miejski składał się z kilku budynków, o których nie mamy żadnego pojęcia – kontynuowała Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska. – W tej chwili musimy jednak poczekać, aż zrobi się cieplej, żeby nie uszkodzić zalegających w zmrożonej ziemi przedmiotów.
Wiceprezydent Przemysław Biesek -Talewski dodał, że jeżeli w płycie rynku albo okolicach pojawią się jakieś ciekawe znaleziska, to postarają się je wyeksponować poprzez przeszklenie odnalezionych fragmentów. – Dzięki temu zwiększymy atrakcyjność miasta i pokażemy mieszkańcom naszą historię – wiceprezydent Starogardu.
Wśród wielu spraw, które poruszyli mieszkańcy, pojawiły się m.in takie pytania:
1. kiedy miasto przebuduje ulicę Paderewskiego,
2. czy planowane jest zejście od Kościoła św. Mateusza do parku,
3. czy prezydent miasta planuje rozważyć możliwość umorzenia podatku od nieruchomości właścicielom lokali handlowo- usługowych, zlokalizowanych na Rynku, którym z powodu trwającej przebudowy spadły obroty,
4. jakie alternatywne parkingi miasto przygotowało na czas remontu Rynku
5. jak miasto rozwiąże problem przyłączy ciepłowniczych, aby w przyszłości nie trzeba było nowo położonej nawierzchni ponownie rozbierać, bo np. tego będą wymagac przepisy ochrona środowiska
6. czy most chojnicki jest uwzględniony do remontu?
Na te i na wiele innych pytań odpowiedzieli obecny na spotkaniu prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski i szefowie PBD S.A. – Grzegorz Rozmus i Kamil Rozmus.
M.in. prezydent miasta Janusz Stankowiak wyjaśnili, że kwestię zwolnienia z podatku każdorazowo będzie traktować indywidualnie na wniosek właściciela lokali. Przemysław Biesek –Talewski poinformował, że remont ulicy Paderewskiego planowany jest na 2020 rok w ramach projektu rewitalizacji śródmieścia. Natomiast zejście od strony Kościoła do parku w postaci schodów powstanie podczas renowacji murów obronnych, które objęte są projektem Rynek od Nowa – etap II. Dodatkowo przy okazji modernizacji parku powstanie tam ścieżka spacerowa wzdłuż brzegu rzeki aż do mostu chojnickiego. Z kolei w kwestii parkingów wiceprezydent przyznał, że na czas remontu nie było miejsca na urządzenie tymczasowych parkingów. Alternatywą jest utwardzony parking przy ulicy Sobieskiego oraz parking przy Stadionie Miejskim, a od wiosny, kiedy rozpocznie się modernizacja parku, będzie budowany parking vis a vis Biedronki. Na prośbę mieszkańca wiceprezydent zaznaczył, że miasto postara się oznaczyć dodatkowo miejsca, gdzie można parkować auta w pobliżu Rynku. Jeśli chodzi o przyłącza ciepłownicze Przemysław Biesek –Talewski wyjaśnił, że ich właścicielem jest GPEC Starogard i że miasto od dwóch lat wspólnie prowadzi akcję zachęcającą właścicieli do złożenia deklaracji wykonania przyłączy. GPEC starał dotrzeć się do wszystkich mieszkańców Rynku. Blisko 50% kamienic została przyłączona do sieci. Jeżeli jednak właściciel nie wykazuje woli przyłączenia się do sieci, nie można go przymuszać. Jeśli w przyszłości zdecyduje się na przyłączenie nieruchomości, to będzie się to wiązało z pracami remontowymi. Przypomniał też, że miasto uczestniczy w projekcie „Czyste powietrze Pomorza”, w ramach którego mieszkańcy mogą uzyskać do 40% dofinansowania na wymianę pieca węglowego na inne bardziej ekologiczne źródło ciepła, w tym na przyłączenie się do sieci ciepłowniczej. Wiceprezydent zaznaczył, że miasto wyśle jeszcze raz do każdego właściciela nieruchomości pismo z konkretnymi informacjami w tej kwestii. Odpowiadając na pytanie, dotyczące mostu chojnickiego, wiceprezydent poinformował zebranych, że dokumentacja projektu kończy się na granicy starego maista, czyli przed mostem chojnickim. Dodał, że Miasto w tym roku zamierza zlecić wykonanie dokumentacji na przebudowę ulicy Chojnickiej od ulicy Koziej do ronda Starogardzkich Strażaków razem z mostem. Zaznaczył jednak, że inwestycja będzie realizowana w przyszłości, na pewno nie w tym ani przyszłym roku.
Uczestnicy spotkania informacyjnego w sprawie przebudowy Rynku.
Zanim mieszkańcy przejęli inicjatywę i zadali organizatorom poniedziałkowego spotkania swoje pytania, wiceprezydent Przemysław Biesk-Talewski przedstawił założenia projektu „Rynek od Nowa” oraz zakres robót, na które Gmina Miejska Starogard zawarła umowę. Przypomniał, że ostateczny wybór wariantu projektu przebudowy Rynku poprzedziły spotkania i konsultacje z mieszkańcami oraz ankiety, które mieszkańcy wypełnili. Wybrany został wariant trzeci, który przewiduje na Rynku ruch w kierunkach północ-południe i odwrotnie, czyli od ul. Hallera do ul. Chojnickiej i od ul. Paderewskiego do ul. Podgórnej, całkowite wyłączenie z ruchu południowej części Rynku ora przeznaczenie północnej części na parking z możliwością czasowego wyłączania jej z ruchu. Więcej szczegółów dotyczących tego jak Rynek będzie wyglądał po przebudowie, o których wspomniał wiceprezydent zawiera poniższa prezentacja.
Wiceprezydent omówił też projekt Rewitalizacji Śródmieścia, ściśle powiązany z przebudową Rynku oraz zamiary miasta w celu poprawienia infrastruktury wokół Rynku. Konkretnie wspomniał o projekcie przebudowy ulic Kanałowej, Tczewskiej i Sobieskiego, który Miasto zamierza złożyć we wrześniu tego roku. Poruszył też kwestię wizerunku kamienic usytuowanych wokół Rynku. Wspomniał o możliwości uzyskania dotacji do 30 % poniesionych kosztów na modernizację ich elewacji dla budynków wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz zwolnienie z podatku dla pozostałych właścicieli, którzy podejmą inicjatywę zmiany wyglądu frontu swoich nieruchomości. Przypomniał, że wnioski o dotację można składać do końca lutego br. Ostatnią kwestią, o której wspomniał, była sprawa reklam. – Pod koniec ubiegłego roku prezydent Stankowiak wystosował do wszystkich właścicieli kamienic pismo z prośbą, aby do końca przebudowy Rynku, usunęli reklamy z kamienic na Starym Mieście – powiedział Talewski. Dodał, że niezależnie od tego, obowiązujące w tej kwestii przepisy w postaci ustawy o ochronie zabytków i planu zagospodarowania przestrzennego zabraniają wieszania szyldów do wysokości gzymsów nad pierwszą kondygnacją. Zaapelował do mieszkańców o przestrzeganie tych przepisów.
– Dziękuję Państwu za to, że przyszliście i że mogliśmy porozmawiać – zakończył prezydent Stankowiak. – Myślę, że za dwa miesiące spotkamy się ponownie, aby upewnić się, że termin zakończenia budowy nie jest zagrożone i w centrum miasta będziemy mieli piękny tętniący życiem Rynek.