18 maja w Starogardzie Gdańskim po raz kolejny odbyła się Noc Muzeów. W ośmiu punktach obejrzeć można było wystawy, filmy, wspiąć się na ściankę, czy posłuchać mrocznych opowieści przy ognisku.
Klubokawiarnia Szafa postawiła w tym roku na prace Zofii Sumczyńskiej. Przedstawione były prace związane z 25-leciem pracy twórczej autorki. Fotografie z kolekcji „Dobranoc, Starogard!” Michała Majewskiego zobaczyć było można w Galerii Autorskiej 24B. Szeroki harmonogram przygotowało Muzeum Ziemi Kociewskiej. Wszystkie budynki Muzeum obwieszone zostały kolorowymi kartkami z praktycznymi wskazówkami, które pochodzą z publikacji „Perły Wiedzy” wydanej w Starogardzie Gdańskim w 1912 roku. W każdym z 3 budynków można było zabrać na pamiątkę legendę związaną ze Starogardem. W budynku administracyjnym przy ul. Bocznej dostępna była wystawa piw i browarów „Od jasnego Artusa do dubeltowego Koźlaka” oraz odtworzony został film „Regina Matuszewska… o sobie”. Na piętrze dużą atrakcją okazały się zabawy plastyczne dla dzieci, czy m. in. prelekcja Ryszarda Grądmana „W kręgu sekretów i legend krzyżackich”. W Ratuszu natomiast dostępna była wystawa „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.
Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich udostępniło ekspozycję, którą można było obejrzeć z przewodnikiem oraz umożliwiło spotkanie ze szwoleżerami.
Z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę „Stanisław Moniuszko – Ojciec Polskiej Opery Narodowej”.
W tym roku po grodzie i podgrodziu w Owidzu snuły się słowiańskie demony, zaś opowieści przy ogniu opowiadali Elżbieta Żukowska oraz duet Łowcy Słów. W przerwach pomiędzy opowieściami śpiewały dziewczyny z grupy Vatra – pieśni tradycyjne.
Noc Muzeów zakończyła się w SCK, gdzie wystąpili wokaliści Starogardzkiego Centrum Edukacji oraz odbył się koncert orkiestry dętej pod batutą Anastazji Senkavets. Wśród osób, które przyniosły ulotki z pieczątkami z każdego z punktów programu rozlosowane zostały nagrody.
Fot. SCK, Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Edyty Lichy ze Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego