Od 1977 r. 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. To doskonała okazja na zwrócenie uwagi na działalność tych ważnych instytucji kultury, ich ofertę i pracę, jaką wykonują.
W Starogardzie Gdańskim działa Muzeum Ziemi Kociewskiej. Swoją działalnością merytoryczną obejmuje terytorium trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Zajmuje się m.in.: pozyskiwaniem eksponatów, ich inwentaryzacją, konserwacją oraz eksponowaniem.
Zabytki prezentowane są na wystawach stałych: archeologicznej, etnograficznej i historycznej, mieszczących się w budynku administracyjnym przy ul. Bocznej 2 oraz w Basztach Narożnej i Gdańskiej, a także na wystawach czasowych – w budynku administracyjnym oraz w Ratuszu Miejskim.
Placówka posiada również bibliotekę liczącą prawie 3000 woluminów. Korzystają z niej uczniowie szkół wszystkich szczebli, a także studenci i mieszkańcy miasta oraz regionu.
Muzeum Ziemi Kociewskiej jest ośrodkiem działalności oświatowej, kulturalnej i wychowawczej. W ramach działalności edukacyjnej prowadzi muzealne lekcje dla młodzieży szkolnej z zakresu archeologii, historii i etnografii (ponad 40 tematów) oraz prelekcje, odczyty, wycieczki po mieście i pokazy dawnych form wytwarzania produktów regionalnych.
Placówka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Bilety kupić można w budynku głównym przy ul. Bocznej 2 (normalny 6 zł, ulgowy 3 zł). W cenę wliczone jest zwiedzanie całego muzeum. Za zwiedzanie z przewodnikiem trzeba dopłacić jeszcze 10 zł. W celu zakupu biletu można również zadzwonić do muzeum (nr tel.+ 48 58 562 4675), napisać e-mail (muzeum-starogard@wp.pl) albo wiadomość na Facbooku (https://www.facebook.com/muzeumkociewie) i umowić się na konkretny termin.
Wiele tegorocznych i zeszłorocznych planów pracownikom Muzeum Ziemi Kociewskiej pokrzyżowała pandemia, która wymusiła ograniczenie działalności. Jednak dużą część pomysłów udało się przenieść do internetu, gdzie starogardzkie muzeum działa coraz prężniej. Ciekawostki historyczne, oferta sklepiku, zawartość muzealnego magazynu, a także wywiady z interesującymi bohaterami na bieżąco udostępniane są na facebookowym profilu muzeum pod adresem: https://www.facebook.com/muzeumkociewie
Na 18 czerwca zaplanowana jest I Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Metodyczna pn. „Kultura wernakularna i neowernakularna na Kociewiu w kontekście innych regionów Polski”.
? ?????? ??ę????????????? ???? ????ó? ????????? ??????????? ?????? ????? ??????????? ??ł????? ????????????????? ż???????. ????? ????? ??? ?????????ą ??ń???? ?????ł?, ? ????? ?? ???????? ? ??????? ?????? ???? ????????ą ????ść, ??ó?ą ??ż???? ??????ć ??ę ? ???????ń???? ?????????? ? ???? ??ść??. ?????????? ? ?????????? ????????? ????ó?.