Pobiegli Tropem Wilczym

218 osób pobiegło w niedzielę 4 marca ulicami naszego miasta, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Najszybciej dystans 1963 m pokonał Michał Derdowski z Mirotek. Wśród pań zwyciężyła Monika Dubiella ze Starogardu Gdańskiego.

Liczba metrów, jaką przebiec musieli zawodnicy nie jest przypadkowa. To symboliczne odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dystans jest wspólny dla wszystkich miast organizujących Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Starogardzie Gdańskim imprezę rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod Krzyżem na placu przy Muzeum Ziemi Kociewskiej. Punktualnie o godz. 12:00 zawodnicy wystartowali z ul. Kanałowej.

To była druga edycja tej imprezy w naszym mieście. – W roku ubiegłym na starcie symbolicznego dystansu stanęło 130 zawodników, a w bieżącym aż 218. Bardzo cieszymy się z tego, że frekwencja rośnie. Mamy nadzieję, że za rok chętnych do wzięcia udziału w Biegu Tropem Wilczym będzie jeszcze więcej. Już dzisiaj serdecznie zapraszam – mówiła dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Michał Derdowski z Mirotek. Drugi na metę dobiegł Leon Gajdus ze Skórcza, a trzeci Łukasz Pawlak z Bobowa. Najszybszą kobietą biegu okazała się Monika Dubiella. Tuż za nią uplasowała się Lucyna Petka, a następnie Katarzyna Puckowska. Wszystkie panie są ze Starogardu Gdańskiego. Zawodnicy na mecie usytuowanej na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny otrzymali pakiety z Fundacji Wolność i Demokracja oraz dyplomy uczestnictwa i medale okolicznościowe. Czekała na nich też ciepła grochówka.

– Inicjatywa biegu poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świetnym pomysłem. Dzięki takim wydarzeniom będziemy pamiętać o historii. Zdecydowałem się wystartować, bo lubię aktywność fizyczną, także bieganie. Wczoraj grałem w meczu, dlatego nie biegło mi się łatwo, ale było bardzo przyjemnie – powiedział przewodniczący Komisji Budżetu, Strategii i Programów Pomocowych Rady Miasta Starogard Gdański Jarosław Janaszek.

O muzyczną oprawę wydarzenia zadbała Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury. Na zakończenie uroczystości odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Imprezą towarzyszącą jest wystawa Rzeź Wołyńska, którą jeszcze do 9 marca można zobaczyć w Galerii Neptun. OSiR zorganizował także konkurs plastyczny na pocztówkę o tematyce związanej z obchodami 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, w którym wyróżnieni zostali: