Nie wszystkich deszcz zniechęcił do wyjścia z domu w niedzielny poranek. Ponad 30 osób 6 września przyszło do Ratusza Miejskiego na spotkanie z Kierownikiem Katedry Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wojewódzkim konsultantem kardiologii prof. dr hab. Grzegorzem Raczakiem.
Siedem dobrych rad profesora Kardio
Mieszkańcy Starogardu rozmawiali o swoich dolegliwościach, o problemach z nadciśnieniem i o tym, co zrobić, żeby uniknąć zawału serca, udaru mózgu czy innej poważnej choroby serca i naczyń. Profesor z życzliwością i otwartością udzielał rad zainteresowanym. Zwracał szczególną uwagę na to co jemy, namawiał do nie palenia tytoniu, stałej kontroli wagi swojego ciała i nie dopuszczania ani do otyłości ani do nadmiernej utraty wagi. Zachęcał do aktywnego trybu życia i uprawiania sportów oraz do dbania nie tylko o ciało, ale też o psychikę poprzez dawanie sobie prawa do odpoczynku i relaksu. W rozmowie z Prezydentem Januszem Stankowiakiem podkreślił, jak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia krwi i jak prostym działaniem, ale jakże skutecznym jest prowadzenie codziennego dzienniczka pomiaru ciśnienia tętniczego. „Wystarczy by lekarz pierwszego kontaktu rzucił okiem na te zapisy, szczególnie u osób chorych i od razu wie, jak dalej skutecznie leczyć takiego pacjenta” – powiedział. Zachęcał też do regularnych badań profilaktycznych np. poziomu cukru we krwi czy cholesterolu.
Coraz więcej w nas świadomości.
Profesor Grzegorz Raczak od 2007 roku aktywnie włącza się w promocję zdrowia i profilaktykę kardiologiczną na Pomorzu. Z roku na rok zauważa coraz większe zainteresowanie społeczeństwa sprawami dotyczącymi zdrowia, jego ochrony oraz zapobieganiu chorobom. „Kiedyś ludzie przychodzili do lekarza tylko wtedy, gdy ich coś bolało, dzisiaj ich świadomość jest dużo większa – zauważa profesor. „Tym bardziej moje działania polegające na prowadzeniu badań w małych miejscowościach w celu obudzenia świadomości mieszkańców, że każdy ma prawo i obowiązek do profilaktycznych badań stanu zdrowia, które mogą zapobiec wielu ciężkim chorobom lub pomóc je wcześniej wykryć, mają sens.”
Dziękujemy wszystkim obecnym w tym wydarzeniu!\