Pozytywna energia, świetna zabawa, mnóstwo dobrej muzyki, pysznego jedzenia, a do tego wszystkiego jeszcze piękna pogoda. Tak minęły nam Dni Starogardu Gdańskiego 2025, które odbywały się od 19 do 22 czerwca.
W tym roku Wielkie Święto Miasta po raz pierwszy trwało aż cztery dni. Rozpoczęliśmy je w czwartek imprezą pn. „Młode Miasto”. Podczas „Tik Show” na scenie pojawili się Ciapur – jeden z najpopularniejszych tiktokerów w Polsce & Sebastian Kowalczyk – tancerz, choreograf i znany tiktoker. Wieczorem sety DJ-skie z muzyką na żywo zaprezentował DJ Fricky. Skorzystać można było z rodzinnej strefy rozrywki, ścianki wspinaczkowej, a także ulokowanego w pobliżu Lunaparku Eurobis i Ligi FoodTrucków. Te ostatnie towarzyszyły nam przez cały czas świętowania.

W piątek ulicami miasta przeszedł imponujący Starogardzki Korowód. Zaprezentowało się w nim aż 37 grup. Wspaniałe stroje, dopracowane prezentacje oraz spontaniczna radość stworzyły niezapomnianą atmosferę. Kategorię Edukacja wygrało Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 3 „Miś Uszatek”, a kategorię Open zespół Kociewie Retro. Wyboru dokonała komisja konkursowa w składzie: Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański Renata Połomska (przewodnicząca jury), Wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Gabriel, Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Miasta Marcin Lempkowski, Przewodniczący Komisji Edukacji Sławomir Ruśniak, Zastępca Przewodniczącego Komisji Kultury i Promocji Miasta oraz Przewodniczącego Komisji Edukacji Artur Cybula, Prezes Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim Kazimierz Knasiak, Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman, Zastępca Dyrektora ds. administracji i obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji Iwona Trocha, Przewodnicząca Rady Kultury Martyna Łangowska-Siembida oraz Przewodniczący Rady Sportu Adam Sobiecki.

Po wejściu Starogardzkiego Korowodu na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny nastąpiło oficjalne otwarcie Dni Starogardu Gdańskiego 2025. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi dokonał go gospodarz Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

– Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że rozpoczęliśmy Wielkie Święto Miasta tak pięknym, barwnym i różnorodnym Starogardzkim Korowodem. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział. Drodzy Mieszkańcy, to dzięki Waszej pracy Starogard cały czas się rozwija. Mam nadzieję, że to dostrzegacie i że to się Wam podoba. Rozpoczynamy wielkie świętowanie. Przez kolejne dni będziemy się wspólnie bawić, jednoczyć i integrować. Oby to był dla Was czas wytchnienia, radości i zadowolenia, bo to, że te dni zapiszą się w historii miasta jest pewne – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

– Starogard Gdański jest miastem Kazimierza Deyny. Wszyscy gramy tutaj do jednej bramki. Życzę Państwu udanej zabawy. Korzystajcie z przygotowanych atrakcji. Cieszcie się chwilą i odpoczywajcie – dodała Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.
Wśród zaproszonych gości podczas oficjalnego otwarcia Dni Starogardu Gdańskiego znaleźli się m.in. senator RP Ryszard Świlski, Posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka, Poseł na Sejm RP Patryk Gabriel, władze powiatu starogardzkiego i gminy Starogard Gdański, a także przedstawiciele pobliskich miast i powiatów: starosta tczewski Mirosław Augustyn, burmistrz Kwidzyna Sebastian Kasztelan oraz burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.
Tuż po oficjalnym rozpoczęciu Dni Starogardu Gdańskiego wspólnie świętowaliśmy 30-lecie Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego. To trzy dekady pasji, historii, walki o pamięć i dbałości o dziedzictwo naszego regionu. Przez te lata Bractwo nie tylko przybliżało nam ducha średniowiecza, ale także promowało Starogard na licznych wydarzeniach. Jubileusz był okazją do podziękowań i życzeń.
Tradycyjnie podczas Dni Miasta odbyła się Intronizacja Króla Kurkowego. Prezydent Stargardu Gdańskiego Janusz Stankowiak symboliczne przekazał klucz do bram miasta na jego ręce. Po raz trzeci Królem Starogardzkiego Bractwa Kurkowego został Mariusz Szwarc, który przyjął przydomek „Odnowiciel-Niezłomny”. Insygnia władzy przekazał mu ustępujący Król Zbigniew Bonk.
– Tak się stało, że Królem Stargardzkiego Bractwa Kurkowego zostałem po raz trzeci. Dobrze wiem już z czym wiąże się ta rola. Nie jest ona łatwa, ale bardzo przyjemna. Mam nadzieję, że uda mi się jej sprostać i godnie reprezentować nasze Bractwo i cały Starogard Gdański. Bardzo dziękuję za wsparcie mojej żonie oraz moim rycerzom, którymi zostali Brat Henryk Kinder (pierwszy rycerz) i Brat Zbigniew Bona (drugi rycerz) – mówił XXXI Król Kurkowego Bractwa Rycerskiego w Starogardzie Gdańskim Mariusz Szwarc.

Wieczorem na starogardzkiej scenie wystąpiły gwiazdy. Jako pierwszy zaśpiewał jeden z najbardziej obiecujących wokalistów młodego pokolenia Oskar Cyms. Później pojawił się Grubson, którego wielki hit na szczycie zna chyba każdy. Piątek zakończyliśmy koncertem O.S.T.R., który przyciągnął na Stadion Miejski tłumy.

W sobotę przenieśliśmy się na Rynek Staromiejski, gdzie na mieszkańców i naszych gości czekały warsztaty, stoiska, animacje dla dzieci przygotowane m.in. przez Wydział Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański, Starogardzkie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Bernarda Sychty oraz Muzeum Ziemi Kociewskiej. Po raz kolejny byliśmy świadkami Bitwy Regionów, czyli cieszącego się dużą popularnością konkursu przeznaczonego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Pobiliśmy rekord Polski na największą ilość porcji racuchów z truskawkami. Udało się przygotować aż 1491 porcji. Mieszkańcom rozdawali je m.in. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Zastępca Prezydent Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki oraz burmistrz Kwidzyna Sebastian Kasztelan. Na scenie wystąpili lokalni artyści oraz Mariusz Kalaga.

W sobotni wieczór na scenie rozbrzmiewały same hity. Kto nie zna „Zanim pójdę”, „Taką wodą być” zespołu Happysad albo przebojów „Chłopaki nie płaczą”, „I love you”, czy „Nie, nie, nie” T.Love? W Starogardzie Gdańskim znamy te piosenki bardzo dobrze, co było wyraźnie widać i słychać. Przed koncertami gwiazd wystąpił także dobrze znany nam wszystkim reprezentant Polski na Eurowizji Junior Dominik Arim.

Niedzielę spędziliśmy w Stadzie Ogierów, gdzie w 110. rocznicę Szarży pod Rokitną na Święto Kawalerii mieszkańców miasta oraz naszych gości zaprosiło Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Podczas tych czterech dni świętowania każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Atrakcji było bardzo dużo – dla najmłodszych i dla starszych.
Organizatorami tegorocznych Dni Starogardu były Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miasto Starogard Gdański oraz Starogardzkie Centrum Kultury. Współorganizowały je Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejska Biblioteka Publiczna, a także Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Dziękujemy też wszystkim sponsorom Dni Starogardu Gdańskiego 2025 oraz patronującym im mediom, wśród których znalazły się TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Zawsze Pomorze, Reporter Kociewia i biletyna.pl.
Fot. Edyta Lichy