Pierwsze w tym roku, ale kolejne w kadencji spotkanie mieszkańców zachodniej i północnej dzielnicy Starogardu Gdańskiego z władzami miasta odbyło się 19 maja w sali na Dworcu PKP. Zorganizował je radny Rady Miasta Wojciech Pielecki. Licznie przybyli mieszkańcy mieli szansę porozmawiać o nurtujących ich sprawach.
— Dziękuję Wam Drodzy Mieszkańcy za tak liczny odzew na moje zaproszenie. Cieszę, że nasze spotkania są dla Was ważne. Uważam, że warto rozmawiać, warto dyskutować o tym, co budzi nasze zadowolenie, co wątpliwości, co nurtuje, a co cieszy. To jedyna droga do porozumienia i podzielenia się swoimi pomysłami, opiniami i obawami. Ostatnio widzieliśmy się w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu udało się wiele spraw załatwić. Dzisiaj jest okazja, by wspólnie poruszyć nowe kwestie — powiedział radny Pielecki.
Spotkanie mieszkańców z władzami miasta miało charakter otwartej dyskusji, która toczyła się wokół spraw dotyczących organizacji ruchu, bezpieczeństwa i kwestii zgłoszonych radnemu przez mieszkańców.
Zmiana organizacji ruchu na al. Wojska Polskiego

Najważniejszym punktem spotkania było ustalenie zmian w organizacji ruch na Alei Wojska Polskiego. Swoje uwagi dotyczące zgodności znaków z przepisami ruchu wyrazili Naczelnik Wydziału Ruchy Drogowego asp. sztab. Marek Wojak oraz jego zastępca asp. sztab. Marek Beyrowski. Mieszkańcy wypowiedzieli się za dopuszczeniem ruchu w dwóch kierunkach w dolnej części Alei, pozostawienie środkowej części bez zmian i ograniczenie ruchu w górnym odcinku za wyjątkiem dojazdu do Przychodni Lekarskiej. Radny Pielecki zadeklarował sporządzenie stosownego wniosku w tej sprawie i przekazania go władzom miasta.

Znaczną część spotkania wypełniły sprawy bieżące. Radny Wojciech Pielecki solidnie przygotował się do tej dyskusji. Przy użyciu slajdów omówił kwestie zgłoszone w listopadzie, które zostały załatwione i przedstawił nowe zagadnienia, które sprawiają mieszkańcom dzielnicy obecnie problem.
Sprawy bieżące dzielnicy Alei Wojska Polskiego, ul. Grunwaldzkiej oraz działek kocborowskich
Mieszkańcy wykorzystując obecność włodarzy miasta, zarządców budynkami i przedstawicieli służb mundurowych poprosili o wyjaśnienie kwestii rozszerzenia monitoringu i zaradzenia problemowi „podrzucania śmieci” do pojemników. Dalej — sprawę termomodernizacji i modernizacji budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 5, podłączenia wspólnot do cieplej wody, renowacji donic na Alei Wojska Polskiego czy braku miejsc postojowych na AWP. Wyjaśniono też kwestię wyznaczenia miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.
Prezes TBS Tomasz Czerwiński zapewnił mieszkańców ul. Grunwaldzkiej 5, że TBS czeka na audyt energetyczny z kosztorysem, aby móc złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinasowanie modernizacji tego budynku. Inwestycja będzie możliwa nie wcześniej niż w 2026 roku. Obiecał też przyjrzeć się tematowi modernizacji wnętrza budynku przy ul. Grunwaldzkiej nr 7.

Jeśli chodzi o przyłączenie wspólnoty nr 36 do ciepłej wody, Janusz Karczyński Naczelnik WTI wyjaśni, że kontaktował się w tej sprawie ze spółką GPEC. Niestety otrzymał odpowiedź odmowną, ze względu na aspekt ekonomiczny tj. bardzo wysokie koszty wykonania przyłączy wraz z węzłem ponad 210 tys. zł. Zaznaczył, że możliwa jest partycypacja mieszkańców w tej inwestycji. Mieszkańcy mogą też cierpliwie poczekać. GPEC wpisał tę inwestycję w swój plan realizacji z nadzieją na uzyskanie dofinasowania, które pozwoli na jej wykonanie. Dalej omówił kwestię budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej w rejonie działek kocborowskich. Poinformować też, że w najbliższym czasie na placu zabaw Jacek i Agatka pojawi się monitoring.

Mieszkańcy poprosili o wyrysowanie znaków ścieżki rowerowej wzdłuż Alei Wojska Polskiego, gdyż 75% ruchu pieszego odbywa się waśnie tymi ścieżkami. Poprosili o ogrodzenie wskazanego miejsca do suszenie bielizny i zamknięcia go, aby ograniczyć dostęp ludziom spożywającym w tym miejscu alkohol.
Pomnik gen. Józefa Hallera
Z kolei prezydent miasta Janusz Stankowiak poinformował mieszkańców o planach miasta dotyczących budowy pomnika gen. Józefa Hallera na placu przed dworcem. Przedstawił koncepcję pomnika oraz procedurę jej wyboru. Zaznaczył, że do końca roku powinni otrzymać projekt tego pomnika wraz z pozwoleniem na budowę. Jednakże sama budowa będzie uzależniona od finansów. Ma jednak nadzieję, że pomnik stanie w ciągu najbliższych dwóch trzech lat.
Plany inwestycyjne Spółdzielni Mieszkaniowej „KOCIEWIE”

Kierownik Administracji SM Kociewie Jacek Chłopski przedstawił mieszkańcom plany inwestycyjne Spółdzielni.
— Plany mamy ambitne. Skupimy się na modernizacji budynków od wewnątrz. Chodzi o remont klatek schodowych, domofonów i niektórych balkonów — powiedział kierownik administracji budynków na AWP.
Przy okazji radny Wojciech Pielecki podziękował za lata współpracy prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” Wiesławowi Wrzesińskiemu, który postanowił przejść na emeryturę.
Bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy al. Wojska Polskiego
Ostatni punkt spotkania dotyczył bezpieczeństwa. Komendant Straży Miejskiej Jarosław Cysarczyk przedstawił raport dotyczący liczby interwencji. Podał sytuacje, w których Straż interweniowała oraz dane statystyczne – ile wystawiono mandatów i pouczeń oraz ile wniosków skierowano do sądu o ukaranie.

Podziękowania
Na koniec Prezydent Miasta wspomniał jeszcze o kwestii dotyczącej edukacji społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami oraz poszanowania mienia publicznego, podkreślając, że to jak ważne są to kwestie, uświadomiło mu dzisiejsze spotkanie. Podziękował mieszkańcom za udział w spotkaniu, a radnemu Pieleckiem za inicjatywę i troskliwą opiekę o swój rejon.
Radny Wojciech Pielecki również podziękował wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział, zaangażowanie i zainteresowanie tematami dzielnicy. Podziękował prezydentom za obecność oraz wszystkim zaproszonym gościom. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają być na bieżąco z informacjami i otrzymać je z tzw. „pierwszej ręki.”
Ze strony władz miasta w spotkaniu uczestniczyli prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski oraz Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Janusz Karczyński. Towarzystwo Budownictwa Społecznego reprezentował prezes TBS Tomasz Czerwiński, a Spółdzielnię Mieszkaniową Kociewie prezes Wiesław Wrzesiński i kierownik administracyjny Jacek Chłopski. Obecny był też Komendant Straży Miejskiej Jarosław Cysarczyk. Spotkanie poprowadził radny Rady Miasta Wojciech Pielecki.
fot. Magdalena Dalecka