Wolą mieszkańców miasta w konkursie na koncepcję budowy Pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim wygrywa projekt autorstwa Marcina Czyżewskiego z MC Architekci Pracownia Architektoniczna ze Szczecina. W głosowaniu elektronicznym na trzy koncepcje wybrane przez Sąd Konkursowy starogardzianie oddali 1444 głosów. Zwycięski projekt otrzymał 741 głosów. Pozostałe koncepcje po 352 i 351 głosów.
Głosowanie na koncepcję budowy Pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim odbyło się w dniach 22 października – 22 listopada br.. W poniedziałek, 25 listopada koperty z wynikami otworzył prezydent miasta Janusz Stankowiak przy okazji ogłoszenia wyników Budżetu Obywatelskiego 2025 w obecności wnioskodawców i zespołu wyborczego powołanego dla przeprowadzenia głosowania. Głosowanie odbywało się drogą elektroniczną.
Mieszkańcy oddali 1444 głosy na trzy koncepcje Pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim wybrane przez Sąd Konkursowy. Na zwycięską koncepcję zagłosowało 741 starogardzian. Zdanie mieszkańców jest tożsame z decyzją Sądu Konkursowego, który przyznał I miejsce również projektowi Marcina Czyżewskiego.
Koncepcja Pomnika gen. Józefa Hallera autorstwa Marcina Czyżewskiego
Projekt Marcina Czyżewskiego wyróżniła nowoczesna i lekka forma instalacji, która w bardzo ciekawy i innowacyjny sposób ukazuje sylwetkę gen. Józefa Hallera. Koncepcję cechuje oryginalność, nowoczesność i funkcjonalność. Zaprojektowany pomnik łączy historię z symboliką odwołując się zarówno do barw Błękitnej Armii, jak i zaślubin Polski z Morzem.
Centralną część pomnika tworzą 3-metrowe płaskowniki, które otwarte są na widok od strony wschodniej i zachodniej. Gdy jednak spojrzymy na nie od północy lub południa, ukaże się przed nami wyraźna sylwetka generała Józefa Hallera. Postać wyróżniona jest na czarno, co podkreśla jej znaczenie i jednocześnie czyni ją bardziej wyrazistą. Natomiast otaczające je tyczki kolorem nawiązują do charakterystycznych mundurów Błękitnej Armii
Tyczki boczne posiadają dodatkowo funkcję praktyczną – mogą służyć jako podstawy dla chorągiewek. To nie tylko zabieg estetyczny konstrukcji, ale również ukłon w stronę historycznego dziedzictwa. Symbolicznie nawiązują do atmosfery radości, jaka zapanowała w dniu wyzwolenia, kiedy ulice pełne były ludzi z entuzjazmem witających generała Hallera z chorągiewkami w rękach.
Cała instalacja umieszczona jest w bardzo płytkim zbiorniku wodnym z wbudowanym filtrem. Ma to nie tylko wymiar estetyczny, ile symboliczny. Nawiązuje do zaślubin Hallera z morzem w Pucku. Sam napis GEN. JÓZEF HALLER stoi częściowo zanurzony w wodzie niczym postać generała brodząca w morzu.
Przestrzeń wokół instalacji zaprojektowana jest przyjazne dla dzieci. Pomnik nie jest statyczną rzeźbą. Stanowi interaktywne doświadczenie. Dzięki nowoczesnej koncepcji, kompozycja może pełnić funkcję miejsca upamiętnienia, ale także być przestrzenią, która zachęca do interakcji i zabawy. Możliwość przechodzenia między tyczkami, ma prowokować do refleksji nad historią związaną z postacią, która stała się symbolem patriotyzmu. W duchu nowoczesności i otwartości ma być też nowym spojrzeniem na tę historię.
no images were found