23 października przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przeprowadzili dla najmłodszych mieszkańców miasta spotkanie edukacyjne na temat ekologii. Pogadanka odbyła się w Miejskim Przedszkolu Publicznym Nr 2. Dzieci miały okazję porozmawiać z pracownikami WOŚ o prawidłowym postępowaniu z odpadami komunalnymi.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się przede wszystkim jak wygląda segregacja odpadów w Starogardzie Gdańskim – na ile rodzajów dzielimy odpady, jak wyglądają poszczególne pojemniki oraz kto zajmuje się utylizacją odpadów w naszym mieście. Ponadto dzieci poznały różnicę między odpadem a surowcem, a także omówiły zagadnienia związane z recyklingiem.
W spotkaniu brały udział dwie grupy przedszkolaków – V i VI – wraz z nauczycielkami. Mali słuchacze brali aktywny udział w pogadance i niejednokrotnie zaskakiwali swoją świadomością w kwestii segregacji odpadów. Wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska omówili listę eko-nawyków, które mogą wprowadzić w swoim życiu codziennym.
Po zakończeniu części teoretycznej dzieci miały okazję sprawdzić nowo nabytą wiedzę. Na przygotowanych planszach musiały dopasować poszczególne odpady do odpowiednich pojemników. Na zakończenie spotkania rozdano kolorowanki oraz drobne upominki związane z prawidłową gospodarką odpadami.
Podobna pogadanka odbyła się również w czasie wakacji we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Kociewie”. Wówczas spotkanie odbyło się w świetlicy Osiedlowego Domu Kultury przy alei Wojska Polskiego w ramach akcji „Lato dla dzieci z ODK 2024”. Udział w nim wzięło szesnaścioro dzieci w różnym wieku. Pogadanka została wzbogacona o omówienie znaków ekologicznych, które można znaleźć na poszczególnych produktach. Po zakończonej prezentacji młodzi słuchacze mieli okazję sprawdzić nowo nabytą wiedzę podczas rozwiązywania krzyżówki ekologicznej oraz quizów.
Na zakończenie obu spotkań wśród uczestników rozdane zostały specjalne plansze „Jak postępować z odpadami” oraz ulotki dotyczące postępowania z elektroodpadami oraz odpadami wielkogabarytowymi.
Materiał prasowy i zdjęcia: Wydział Ochrony Środowiska