Joanna Gerigk, urodzona w Starogardzie Gdańskim, za swoją działalność odznaczona została honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie trafia do osób wyróżniających się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Przyznaje je Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Joanna Gerigk to kolejna starogardzianka, która wpisuje się do grona starogardzkich „gwiazd” w myśl hasła „Starogard – Tu rodzą się gwiazdy”. Jej blask coraz mocniej jaśnieje. Coraz bardziej się rozprzestrzenia budząc coraz większy podziw i zachwyt.
To światło dostrzegła Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odznaczyła ją honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Joanna Gerigk odebrała medal 14 października br. podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Uroczystość odbyła się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsze gratulacje złożył jej rektor uczelni dr hab. Grzegorz Mielczarek prodziekan Wydziału Aktorskiego AST.
Kim jest Joanna Gerigk
Reżyserka, teatrolożka, autorka tekstów i adaptacji teatralnych. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, wykładowczyni we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Doktor habilitowana w dziedzinie sztuk teatralnych, badaczka teatru komponowanego. Ukończyła z wyróżnieniem kierunek reżyserii we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie ze specjalizacją: reżyseria teatru lalek. Studiowała reżyserię w Akademie Múzických Umění Divadelní Fakulta (DAMU) w Pradze. Ukończyła też: Studium Technik Teatralnych i Filmowych w Łodzi oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim – psychologia pozytywna w praktyce.
Osiągnięcia zawodowe
Joanna Gerigk przez siedem lat realizowała autorskie spektakle w nurcie offowym, poszukując i eksperymentując. Pracowała reżysersko z młodzieżą oraz dorosłymi. Organizowała festiwale oraz wydarzenia z pogranicza teatru i sztuk plastycznych. Jest autorką specjalnego programu edukacji teatralnych mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród młodzieży. Współpracowała z Centrum Praw Kobiet w Łodzi współtworząc projekt dla kobiet, ofiar przemocy domowej, łącząc działania teatralne z praktykami psychologicznymi.
Starogardzianka reżyseruje w Polsce, Czechach i Niemczech. Większość reżyserowanych przez siebie sztuk, realizuje na podstawie własnych scenariuszy.
Zaliczają się do nich: „Zielona Gęś, czyli najmniejszy Teatrzyk świata”, „Kichot”, „Zapisani”, na podstawie wspomnień Belli Chagal, „Café Panique” wg. opowiadań R. Topora, „Jak se dĕlá divadlo?” wg. felietonu K. Čapka, „Neckte Weiber”, „Anatomia zdarzeń”, „Gorzkie żale/Świt ”- misterium transu oraz „Bromba i …” na podstawie twórczości M. Wojtyszki.
Jej twórczość opisywana jest jako nowatorska i głęboko refleksyjna. Reżyserka łączy elementy współczesnej wrażliwości z tematyką, która przemawia zarówno do dzieci jak i dorosłych. Gerigk jest znana z umiejętności poruszania trudnych tematów w sposób, który jest zrozumiały i dostępny dla osób w różnym wieku, a jednocześnie niebanalny oraz inspirujący. Uwielbia niecodzienne tematy, historie oparte na prawdziwych wydarzeniach, a także wszelkie przejawy teatru absurdu.
Nagrody i wyróżnienia
W roku 2010 otrzymała nagrodę na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Poznaniu. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od roku 2011 współpracuje jako dramaturg i reżyser z Divadlem NoKakabus w Pradze. Odbyła liczne praktyki reżyserskie, między innymi w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, w Dejvickem Divadle w Pradze. Za spektakl „Po Sznurku” została nominowana do Nagrody Wrocławskich Odkryć Artystycznych Warto 2015. Na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu, nagrodzona za reżyserię i scenariusz tegoż spektaklu. Scenariusz „Po Sznurku” powstał na bazie tekstów i rysunków Piotra Gęglawego, podopiecznego Fundacji Pod sukniami w Szczecinie.
Wiecej informacji na stronie https://joannagerigk.pl/