W hołdzie ofiarom zbrodni niemieckiej

22 września wspólną modlitwą, w miejscu Pamięci Narodowej uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni niemieckiej dokonanej 85 lat temu w Lesie Szpęgawskim. Przedstawiciele władz krajowych, samorządowych, organizacji i stowarzyszeń, a także mieszkańcy i rodziny pomordowanych oddali hołd ofiarom II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Bolesną historię tamtych wydarzeń uczestnikom obchodów 85. rocznicy masowych egzekucji przybliżył członek Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Kubicki, autor książki pod tytułem „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940.
-Istotnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego jest pamięć o osobach, które odeszły. Jej kultywowanie to obowiązek kolejnych pokoleń, stąd nasza obecność w tym jakże tragicznym i smutnym miejscu. Po wybuchu wojny las w Szpęgawsku stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. To tutaj rozpoczęto masowe egzekucje miejscowej ludności – rozpoczął przemówienie Mateusz Kubicki.
Przed mszą świętą złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych, oddając hołd ofiarom.

Delegacje w hołdzie ofiarom II wojny światowej.

Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Pinczyn wykonała utwór „Śpij kolego”. Uroczystość uświetnił również zespół Amoroso. Centralnym punktem uroczystości była msza święta której przewodniczył ks. biskup Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna wraz z kapłanami ze Starogardu Gdańskiego i okolicznych parafii.

– Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w szczególny sposób wspominamy tę wielką tragedię, jaką była II wojna światowa. Czas wojny przyniósł wiele cierpienia. Wiele osób straciło swoje życie, wielu dotkniętych zostało też inną formą cierpienia – podkreślił ks. dziekan Janusz Lipski.
– Gromadzimy się dzisiaj w miejscu dla nas wyjątkowym, w miejscu które nazywamy „Golgotą Kociewia”. To tutaj w pierwszych miesiącach wojny tysiące Kociewiaków zostało doprowadzonych na to miejsce, aby złożyć największą ofiarę, ofiarę ze swojego życia – kontynuował.

-Dziękuję za wspólną modlitwę i pamięć, którą pragniemy tutaj wyrażać, aby to co kiedyś zaistniało w tragicznej historii świata się nigdy więcej nie powtórzyło. Abyśmy potrafili w naszym życiu nieustannie dbać o pokój – dodał na zakończenie ks. biskup Ryszard Kasyna.

Apel Pamięci

Uroczystość zakończyła salwa honorowa oraz Apel Pamięci odczytany przez majora Macieja Kędzierskiego z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uroczystość poprowadził harcmistrz Wojciech Mokwa z Hufca ZHP Starogard Gdański. Na koniec gospodarz uroczystości, wójt Gminy Starogard Gdański Artur Osnowski podziękował wszystkim gościom za obecność.

Sztandar Rady Miasta, od lewej: Marcin Lempkowski, Michał Hinc i Wojciech Pielecki.

Las Szpęgawski to miejsce szczególne, określane jako „Pomorski Katyń”. To trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa i Mniszku pod Świeciem, miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. Szacuje się, że w ramach akcji eksterminacji ludności na Pomorzu, w samym Lesie Szpęgawskim zginęło od 4 do 7 tys. osób.