Ostatni dzwonek na wymianę „kopciucha”

1 września 2024 roku upływa termin użytkowania kotłów i pieców bezklasowych na paliwa stałe. Datę wyznaczają uchwały antysmogowe województwa pomorskiego, których celem jest poprawa jakości powietrza. Właściciele nieruchomości ogrzewanych pozaklasowymi piecami lub urządzeniami, które nie posiadają tabliczki znamionowej, zobowiązani są do ich niezwłocznej wymiany.

W województwie pomorskim do likwidacji pozostało około 77 000 kopciuchów. Na skutek spalania paliw stałych w domowych kotłach powstaje bardzo szkodliwy związek – benzoapiren. Badania wykazały, że jego wysokie stężenie występuje aż w 108 pomorskich gminach. Wynika zatem, że tylko w 15 gminach normy nie są przekroczone. W wielu pomorskich miejscowościach przekraczane są też dopuszczalne poziomy pyłu zawieszonego.

Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjęli uchwały antysmogowe w 2020 roku. Za ich nieprzestrzeganie grożą kary od 20 zł do 5 000 zł.

Zapoznaj się z ulotką

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wydał ulotki informacyjne „Możesz odetchnąć!”, w których  zawarł  informacje o możliwościach uzyskania dofinansowania na wymianę nieefektywnego źródła ciepła. Zawierają fakty i mity związane z uchwałami antysmogowymi oraz wiedzę na temat czym ogrzewać dom, a czym palić nie wolno. 

– Uchwały antysmogowe to dobry kierunek w trosce o jakość powietrza w naszym regionie. Wierzymy, że dzięki nim mieszkańcy zlikwidują stare i nieefektywne kotły i przestaną używać paliw najgorszej jakości. Doskonale wiem, że zmieniać ludzkie nawyki nie jest prosto, jednak nam wszystkim powinno zależeć na województwie bez zanieczyszczonego powietrza. Wiemy, jak groźny jest smog i jak negatywnie wpływa na nasze zdrowie. W trosce o ludzi, ale i o środowisko postawmy na źródła niskoemisyjne  – tłumaczy Łukasz Tamkun – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

W bieżącym roku w ramach programu Czyste Powietrze WFOŚiGWw Gdańsku przyjął już 10 000 wniosków. To rekordowa liczba wniosków złożonych w tak krótkim czasie. W 2024 roku w województwie pomorskim wypłacono 114 mln złotych dotacji. W ciągu 6 lat trwania programu, mieszkańcy województwa pomorskiego zlikwidowali 22 000 kopciuchów.

Sporym zainteresowaniem cieszy się także program Ciepłe Mieszkanie, dzięki któremu dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania mogą uzyskać właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. W ramach programu w województwie pomorskim udało się zlikwidować 357 kopciuchów, na których wymianę wypłacono 5 mln złotych dotacji w ciągu 2 lat od jego uruchomienia.

Pomoc Miasta Starogard w likwidacji kopciuchów

Gmina Miejska Starogard Gdański również oferuje pomoc w skorzystaniu z dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. We współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w mieście  działa punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze.  Wydział Ochrony Środowiska prowadzi też  nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie.

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny mieści się w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański, przy ul. Zblewskiej 18 w Starogardzie Gdańskim. Z punktem można skontaktować się także telefonicznie, pod numerem telefonu 533 522 831, w godzinach pracy Urzędu Miasta Starogard Gdański.